Kredi Notu Neye Göre, Nasıl Hesaplanır?


Bankadan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin özellikle de son yıllarda sıklıkla duydukları kredi notu ortalaması artık dilimize pelesenk olmuş durumda. Peki, kredi notu nedir, nasıl hesaplanır?

Kişinin sahip olduğu mal varlığı, aylık kazancı, sigortalılık süresi ve borçlarını ödeme düzeni gibi farklı pek çok kriterin baz alınarak hesaplandığı kredi notu ortalaması aslında kişinin bir nevi mali karnesi olarak görülmelidir. Kredi notunun hesaplanmasında en önemli veri kişinin bankalara olan borçlarını ödeme düzenidir. Borcunu düzenli olarak ödeyen kişilerin kredi notu ortalaması büyük oranda artar. Hesaplamada kişinin bireysel kredi kullanımı ve kredi kartı kullanımlarına ait değerlendirme yüzde 30 oranında nota katılmaktadır.

Buna ek olarak mevcut hesap ve borçların durumları ile kullanım yoğunluğu de hesaplamalara dahil edilmektedir. Burada önemli olan kişinin aylık düzenli bir gelir elde etmesi, borçlarını hiç geciktirmeden düzenli olarak ödemesi ve gelirinin tutarıdır. Yine sigortalılık süresi de kredi onayı alınması açısından çok önemi bir veri olup tüm bu verilerin birleşmesi sonucunda kredi notu ortalaması belirlenir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir