Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?


Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin en çok duydukları terimlerin başında kredi notu gelmektedir. Son yıllarda önemini daha da arttıran kredi notu kişinin mali değerlendirmesi sonucu belirlenen ortalama olarak tanımlanmaktadır. Peki, kredi notu neye göre hesaplanır?

Kredi notunun hesaplanması konusunda en önemli birinci veri kişinin bankalarla olan ilişkisidir. Yani kredi notu hesaplaması yapılan kişinin daha önce banka hesabı bulunması, kredi kartı ve kredi kullanması gibi bankacılık işlemlerini yapması kredi notu hesaplamasında çok önemlidir. Kredi ödemelerini sorunsuz bir şekilde yapan kredi kartı ödemeleri konusunda son ödeme tarihini hiç kaçırmayan ve düzenli olarak borç tutarının tümünü kapatan kişilerin kredi notları büyük oranda artış göstermektedir.

Kredi notu hesaplaması aslında kişinin farklı pek çok mali verinin ortalama hesabı yapılmasıdır. Yani borç ödeme düzeninin yanı sıra kişinin sahip olduğu aylık geliri ve bu gelir ile karşıladığı düzenli ödemeleri de not hesaplaması içerisinde önemli bir yere sahiptir. Belgelenebilir aylık gelir tutarı yükseldikçe kredi notu ortalaması da yükselir. Bunlara ek olarak kredi skoru hesaplaması düzenli aralıklarla yapıldığı için kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin borç risklerini azaltarak gelir miktarlarını yükseltmek gibi bazı önlemler almaları kredi onayı almalarını kolaylaştıracaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir