Kredi Notu Neden Düşer?

Televizyon ve internette sürekli reklamlarıyla karşılaştığınız Findeks’in sunduğu kredi notu sorgulama seçeneğinden yararlandınız ve aradan birkaç ay geçtikten sonra kredi notunuzu yeniden kontrol etmek için siteye girdiğinizde, puanın daha düşük olduğunu görünce bir hayli şaşırdınız. Üzerinize kayıtlı bir cep telefonu, elektrik, doğalgaz faturası varsa ve bunların ödemeleri konusunda gecikmeler yaşıyorsanız, kredi notunu oldukça hızlı etkileyen bu gecikmeler, […]


kredi-notu-neden-duser


Televizyon ve internette sürekli reklamlarıyla karşılaştığınız Findeks’in sunduğu kredi notu sorgulama seçeneğinden yararlandınız ve aradan birkaç ay geçtikten sonra kredi notunuzu yeniden kontrol etmek için siteye girdiğinizde, puanın daha düşük olduğunu görünce bir hayli şaşırdınız. Üzerinize kayıtlı bir cep telefonu, elektrik, doğalgaz faturası varsa ve bunların ödemeleri konusunda gecikmeler yaşıyorsanız, kredi notunu oldukça hızlı etkileyen bu gecikmeler, kredi notunuzun kısa bir süre içinde düşmesine neden olabilir.

Findeks adresine girdiğinizde, size özel bir risk raporu ve kredi notunuzu nasıl yükselteceğiniz hakkında yardım ve destek paketlerini bulabilirsiniz ancak aylık üyeliği bile oldukça yüksek olan bu paketler, bireysel banka kullanıcıları için oldukça yüksek olabilir. Bu nedenle, sizin yapacağınız ufak ama kredi notunuz üzerinde etkili adımlarla, kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Peki ama neden düştü? Birkaç ay önce 1700 olan kredi notunuz şimdi baktığınızda 1500 görünüyorsa, bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Peki, kredi notu neden düşer?

 • Kredi kartınız varsa, düzensiz ödemeleriniz kredi notunuza doğrudan etki eden etmenlerden biridir. Birkaç ay üst üste son ödeme tarihini geçirirseniz ya da uzun bir süre sadece asgari tutarı öderseniz, bankalar bunu bir güven problemine dönüştürür ve bu da kredi notunuza olumsuz yansır.
 • Faturalı cep telefonunuzu geç ödemeyin. Adınıza kayıtlı tüm hatlar için bu geçerli. Geç fatura ödemeleri de kredi notuna en hızlı etki eden olumsuz davranışlardan biridir. Aynı şekilde adınıza kayıtlı geç ödenen elektrik, su ve doğalgaz faturaları da notunuzu düşürmektedir.
 • Yasal takibe girmiş bir kredi kartınız ya da krediniz varsa, kredi notunuz önemli oranda düşecektir ve sorgulama sayfasında bir anda kendinizi “çok riski” grubunda bulabilirsiniz.
 • Asgari tutarı ödediğiniz kredi kartınızın geç ödenmiş bir kredi kartı borcundan çok da bir farkı yoktur. Asgari tutarı ödemeniz sizi yasal takibe alınmaktan kurtarabilir ancak yine de bankalar için çok da güven veren bir müşteri portföyü oluştrumadığınızı gösterir ve bu da kredi notunuzun düşmesine neden olur.
 • Aynı dönemde birden fazla kredi kartı ya da kredi notu başvurusu da kredi notunu olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Online başvuru ya da SMS ile yapılan kredi başvuruları için de aynı şey geçerlidir. Sizin sürekli olarak başvuru yaptığınızı gören bankalar, bir arayış içinde olduğunuzu düşünür ve size kredi ya da kredi kartı vermekten vazgeçer. Çünkü yapacağınız her kredi başvurusu, borçlarınızı ödeyemediğinize işaret eder.Bu nedenle kısa sürede çok sayıda yapılan kredi başvuruları da kredi notunun düşmesi için yeterlidir.
 • Bir başkasının kredisine kefil olmanız ve kefil olduğunuz müşterinin ödemelerini düzensiz yapması, ne yazık ki sizin kredi notunuzu da olumsuz etkiliyor. Ayrıca kefil olduğunuz kişinin borcundan dolayı avukata verilmesi ya da yasal takibe alınması durumunda, sizin de kredi notunuzun önemli oranda düşmesine neden olabilir. “Kredi notum neden düştü?” diye düşünüp durmak istemiyorsanız, birine kefil olmadan önce iyi düşünmelisiniz.

4 Comments

 1. Cafer

  Ağustos 11, 2016 at 1:22 am

  Kredi notunun düşmesinin en başta sebebi geçikmeli ödemedir.

 2. Cahit

  Ağustos 11, 2016 at 1:22 am

  Eğer sürekli olarak geç ödeme yapıyorsanız faturalarınızı kredi puanınız düşmesine sebep olacaktır.

 3. Canalp

  Ağustos 11, 2016 at 1:23 am

  Faturalı cep telefonu kullanıysanız ve ödemelerinizi aksatıyorsanız eğer puanınız düşecektir.

 4. Canberk

  Ağustos 11, 2016 at 1:24 am

  Faturalarınızı ödeyemiyorsanız veya geç ödüyorsanız her ay düzenli olarak puanınız düşer bu yüzden ödemeleri aksatmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir