Kredi Notu Neden Düşer, Nasıl Yükselir?


Bankaların kredi onayı verme sürecinde baz aldıkları en önemli veri olan kredi notu ortalaması her geçen gün önemini arttırırken kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin de en çok dikkat etmeleri gereken konu bu ortalamayı yüksek tutmaktır. Peki, kredi notu neden düşer, nasıl yükselir? Kredi notunu yükseltmek için dikkat etmeniz gereken en önemli konu ödemelerinizde ki düzendir.

Kredi notunun düşmesinin en önemli nedeni kredi kartı ve kredi taksitleri gibi bankalara gerçekleştirilen ödemelerde yaşanan aksamalardır. Yine ödemelerin düzenli yapılması da kredi notunun yükseltilmesi açısından çok önemlidir.

Unutulmamalıdır ki kredi notunun yüksek olması hem çok daha kolay bir şekilde kredi kullanılması hem de daha düşük kredi faiz oranları ile kredi onayı alınabilmesi anlamına gelmektedir. Kredi ödemeleri düzenli yapılsa dahi kredi notu düşebilir. Bunun nedeni kişinin kredi kullanarak borç riskini yükseltmesi ya da belgelenebilir aylık gelirinin düşmesidir.

Yani kredi notunun yüksek olması için bazı kriterlerin tamamen karşılanması gerekir. Kredi notu yükseltme yolları olarak ilk akla gelenler:

Bankalara olan tüm ödemelerin düzenli yapılması,

Kredi kartı borcunun tam gününde yatırılması ve her ay borcun tamamının kapatılması,

Aylık belgelenebilir gelir miktarının arttırılması,

Varsa kredi kartı ve kredi borçlarının kapatılması, gereksiz yere kredi kullanılarak kredi borç riskinin yükseltilmemesi,

Kişinin mal varlığını arttırması,

Aynı iş yerinde uzun süre çalışılması, sigortalı çalışma süresinin yükseltilmesi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir