Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?


Kredi notu çeşitli verilere bağlı olarak belirlenmekte olup bu verilerin sürekli olarak değişkenlik göstermesi nedeni ile kredi notu güncellemesi yapılmaktadır. Not güncellemesi aynı zamanda kredi notu düşük olduğu için kredi onayı alamayan kişiler için de kurtarıcı gibi görülmektedir. Çünkü bu kişiler kredi notunu yükseltmek için çeşitli yöntemleri deneyerek kredi onayı alma şansı yakalayabilmektedir.

Kredi notu güncellemesi aylık olarak yapılmakta olup bunun nedeni bankaların aylık ödemelerini yapmayan ve son ödeme tarihi geçmesine rağmen borçlarını ödemeyen müşterilerinin kredi notu ortalamalarını hemen düşürmeyi istemesidir. Yani bankaların tümü istisnasız risk üstlenmek istemedikleri için düzenli olarak kredi notunu güncellemektedir. Ödemelerini yapmayan kişiler kredi skorları düşürülerek cezalandırılırken kredilerini ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyen müşterilerini ise kredi notu ortalamalarını yükselterek ödüllendirirler.

Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin bu nedenle mutlaka bankalar ile olan ilişkilerini dikkatli şekilde yürütmeleri, son ödeme tarihlerine riayet etmeleri ve asla ödemelerini geciktirmemeleri gerekir. Aksi halde kredi notu düşeceği için bankadan bir daha kredi kullanmaları ve kredi kartı onayı almaları zorlaşır. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin yine bankalarda mevduat hesabı açmaları, bu hesaplarda para tutmaları, kredi kartı limitlerini sonuna kadar kullandıktan sonra borcun tamamını ödemeleri ve mümkünse kredi borçlarını kapatmaları kredi notu güncellemesi için size artı puan kazandıracaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir