Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Tüm ihtiyaçlarınız için peşin para kullanıyorsanız bir sorun yok, ancak ev, araba ya da herhangi bir ihtiyacınız için kredi kullanacaksanız ya da bankalardan kredi kartı alacaksanız, kredi notunuzun kaç olduğu da önem kazanıyor. Bankalarla herhangi bir sorun yaşamadan kredi çekmek ve kredi kartı almak istiyorsanız, kredi notunuz da yüksek olmalıdır. Kredi notunuz düştükçe, bankaların gözünde […]


kredi-notu-nasil-belirlenir


Tüm ihtiyaçlarınız için peşin para kullanıyorsanız bir sorun yok, ancak ev, araba ya da herhangi bir ihtiyacınız için kredi kullanacaksanız ya da bankalardan kredi kartı alacaksanız, kredi notunuzun kaç olduğu da önem kazanıyor. Bankalarla herhangi bir sorun yaşamadan kredi çekmek ve kredi kartı almak istiyorsanız, kredi notunuz da yüksek olmalıdır. Kredi notunuz düştükçe, bankaların gözünde de güvenilirliği düşük bir müşteri haline gelirsiniz ve riskli gruba girmeye başlarsınız, en azından Türkiye ortalaması ve üzerinde olmanız bankalarla problem yaşamamanız için önemli. Peki, kredi notu nasıl belirleniyor? Neler kredi notunu yukarı ya da aşağı çekiyor? Tüm bu soruların cevapları ve hangi durumun kredi notunuzu yüzde kaç etkilediğini merak ediyorsanız, yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi notunuz; kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri, kredi kullanımı, faturaların ödenmesi, mevcut hesaplarınız ve mevcut borç durumunuz, ne sıklıkla kredi kullandığınız ve bazı diğer faktörlere göre belirlenir. Tüm bu saydıklarımız arasında kredi notunuz üzerinde en etkili olan iki faktör;

1.Kredi ve Kredi Kartı Ödemeleri 

Her ikisi de kredi notunuzun toplamda %30’luk kısmını oluşturmaktadır. Bankadan aldığınız ihtiyaç, taşıt ya da ev kredisi ödemelerini zamanında yapıyor olmanız, kredi notunuzu önemli ölçüde etkiler. Aynı şekilde geç ödemeler, düzensiz ödemeler ve en kötüsü de yasal takibe alınan borçlarınız kredi notunuzu ciddi anlamda düşürmektedir. Kredi notunu etkileyen faktörlerden biri de;

2. Yeni Kredi Arayışı 

Başvurularınızı ister şubeden, ister bankaların internet adreslerinden, isterseniz de cep telefonunuzla yapıyor olun fark etmez.. Aynı dönemde birkaç bankaya yapacağınız kredi ya da kredi başvurusu da yine kredi notunuzu olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor. Yeni kredi arayışının kredi notunuz üzerindeki etkisi %20 oranında.

3. Mevcut Borç Durumu

Findeks kredi sorgulama sayfasına girdiğinizde, burada yalnızca kredi notunuzu değil, aynı zamanda mevcut hesap ve borç durumunuzu da görürsünüz. Gelirinizin çok üzerinde bir borcunuz varsa, ödemelerinizi düzenli yapıyor olsanız da kredi notunuz olumsuz etkilenebilir. Ayrıca mevcut hesabınız da kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Mevcut borç durumunuzun etkisi %25 oranında.

4. Kredi Kullanım Sıklığı 

Bugüne kadar hiç kredi kullanmamış birinin kredi notu, düzenli olarak kredi kullanan ve ödemelerini zamanında yapan birine göre daha düşüktür. Bu nedenle kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, düşük bir kredi kullanabilir ve zamanından önce ödemelerini tamamlayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi kullanım sıklığının kredi notunuza etkisi de %15 oranında.

5. Diğer Faktörler

Tüm bunların dışında bazı diğer faktörler de kredi notunuzu yaklaşık %10 oranında etkiler. Bu faktörler grubunda bankalarla olan ilişkileriniz, fatura ödemeleriniz, kredi kartınıza verilen otomatik ödeme talimatı gibi ödemeler yer almaktadır.

2 Comments

  1. Pingback: Findex Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama - Kredi Kartı Başvurusu

  2. Nazir Cam

    Ekim 28, 2015 at 3:17 am

    Kredi notunu ogrenmek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir