Kredi Notu Kaç Olmalı?

Son dönemde ülkemizde bir hayli konuşulan bankacılık terimlerinden biri olan kredi notu; bankalardan aldığınız hizmetin kalitesini belirleyen en temel şeylerden biridir. Genelde borçlarınızı ödeme durumunuza göre biçimlenen kredi notunuzu ne kadar yüksek tutarsanız o kadar kaliteli hizmet alırsınız desek yalan olmaz. Bankalar kredi notunuzu değerlendirirken çoğunlukla Türkiye’nin kredi notunu dikkate alırlar. Eğer sizin kredi notunuz […]


Kredi-Notu-Türkiye-Ortalaması-Kaç


Son dönemde ülkemizde bir hayli konuşulan bankacılık terimlerinden biri olan kredi notu; bankalardan aldığınız hizmetin kalitesini belirleyen en temel şeylerden biridir. Genelde borçlarınızı ödeme durumunuza göre biçimlenen kredi notunuzu ne kadar yüksek tutarsanız o kadar kaliteli hizmet alırsınız desek yalan olmaz.

Bankalar kredi notunuzu değerlendirirken çoğunlukla Türkiye’nin kredi notunu dikkate alırlar. Eğer sizin kredi notunuz Türkiye ortalamasının üstünde ise hem kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali artar hem de çok daha uygun faizler ile kredi alırsınız. 2015 yılı Türkiye kredi notu ortalaması 1300 puan civarındadır. Bu rakamın alt kısmı riskli gruba girerken üst kısmı ise iyi gruba girmektedir. Aslında bankaların çoğu 1100’ü kredi notu için temel alıyor olsa bile bu rakam ortalamanın aşağısında kaldığı için 1300 rakamını ve yukarısını kredi notu için güvenilir sınır olarak belirlediler.

Eğer kredi notunuz bu rakamların üzerindeyse bankalar size çok düşük faizler ile kredi sunmak, kefilsiz veya teminatsız kredi vermek gibi pek çok faaliyette bulunabilir. Bu durumun tam tersinde ise kredi notunuz düşükse yükselttikten sonra kredi için başvurun. Eğer böyle yapacak olursanız çok daha uygun maliyetle kredi çekebilirsiniz.

Ortalamanın üzerinde bir kredi notuna sahipken kredi çekmiş iseniz; notunuzu düşürmemeye özen gösterin. Zira eğer kredi notunuz düşerse; bankanızın size sunduğu avantajların pek çoğunu da kaybetme ihtimaliniz bulunuyor. Bunun için de kredi kartı ödemelerinizi, fatura ödemelerinizi zamanında ve tam yapmanız gerekiyor.

Özetlemek gerekirse 1400 ve üzeri kredi notunuz varsa bankalar size hizmet verebilmek ve müşterileri olmanızı sağlamak için kıyasıya bir rekabete girecektir.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir