Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?


Kredi notunu öğrenen kişilerin merak ettikleri sorulardan biride “kredi notu en yüksek kaçtır?” sorusunun yanıtıdır. Kredi notu şirketlerinin değerlendirme kriterleri ve not ortalama puanları farklı olmakla beraber her şirketin genede kullandığı ortak bir puanlama sistemi bulunmaktadır.

Bu sisteme göre en düşük kredi notu sıfırdan başlamakta olup kredi notunun sıfır olması ancak kişinin hiçbir bankacılık ürünü kullanmaması halinde ya da bankaya olan borçları nedeni ile yasal takip altına girmesi durumunda görülmektedir. Kredi notu ortalaması 0 ile 900 arasında olan kişiler ise bankaların güvenilmez olarak gördükleri ve asla kredi kartı ile kredi onayı vermedikleri müşterileridir.

Zaten bu kişilerin ödemeleri düzenli olmadığı ya da ödeme yapmayarak yasal takibe girdikleri çin puanları bu kadar düşüktür. En yüksek kredi notu ise 1.900 ‘dür. Kredi notu 1.500 ile 1.900 arasında olan kişilerin kredi onayı almaları çok kolay olurken yine bankalar tarafından kendilerine düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanma imkanı da sunulmaktadır. Kişinin kredi onayı alması konusunda kredi notu ortalaması önemli bir veri olmakla beraber tek başına yeterli değildir. Çünkü kişinin aylık belgelenebilir geliri ile ödemesi gereken kredinin aylık taksit tutarı arasında da bir denge olmalı, asla kredi taksit tutarı gelirin yarısını aşmamalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir