Kredi Notu En Kolay Nasıl Yükseltilir?


Kredi kullanmak isteyen kişilerin kolay kredi onayı alabilmeleri için mutlaka kredi notlarının yüksek olmasıdır. Günümüzde bankalar teknolojik imkanlardan yararlanarak sadece kimlik numarası üzerinden kredi sorgulaması yapabilmekte olup bu sorgulamada baz alınan en temel veri kredi notu olarak isimlendirilen özel bir ortalamadır.

Kredi başvuru formu dolduran kişinin aylık gelir ve gider ortalamasının yanı sıra şimdiye kadar yaptığı ödemelerinin düzenleri de bu ortalama üzerinde büyük oranda etki etmektedir. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta borçlarını ödeme düzenidir. Kredi kartı son ödeme tarihi asla aksatılmamalı ve mümkün olduğunca kredi kartı asgari borç ödeme tutarı yerine borcun tamamı ödenmelidir.

Kredi skorunu yükseltmek için yapabileceğiniz en etkili yöntem kredi kartı limitini sonuna kadar kullanıp sonra bu borç tutarını tam olarak ödemektir. Bu şekilde 3 ay üst üste yapacağınız harcama ve ödeme işleminin ardından kredi kartınız büyük oranda yükselecektir. Buradaki amaç bankaya gelirinizin borcunuzu ödemeye yeterli olduğunu göstermek ve düzenli ödeme yaparak kredi güvenirliğinizi yükseltmektir.

Yine bankanın baktığı önemli kriterler arasında yer alan aylık gelir tutarının da yükseltilmesi bankanın kredi onayı vermesini kolaylaştıracaktır. Ancak kısa sürede kredi notunu yükseltebileceğiniz en kolay yöntem kredi kartı limitini full olarak kullandıktan sonra bu borcun yine tamamını kapatmaktır. Bunu 3 ay üst üste yapabilmeniz halinde kredi notunuz artacak ve kredi onayı almanız kolaylaşacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir