Kredi Notu Düşük Olanlar İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekebilir Mi?Kredi çekmenin en önemli yolu, insanların tapulu mülklerini ipotek ettirmesi olarak bilinir. Günümüzde pek çok banka kredi notu konusunda titiz davranırken, kredi notu düşük olan kişilere ipotek karşılığı da olsa kredi verme konusunda çekimser kalınabilir. Bazı bankalar kredi not ne kadar düşük olursa olsun, karşılığında tapulu bir malı ipotek gösterdiğiniz taktirde kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. İpotek karşılığında kredi çekmek elbette biraz daha masraflı olabilir. Mülke gönderilecek ekspertiz, tapu işlerinde harcanacak olan masraflar ve bu konudaki harcamaların kredi masraflarını arttıracağını söyleyebiliriz.

Değerli okuyucular mülk ya da ipotek karşılığında çekilecek olan kredinin düzenli ödenmemesi durumunda bu mülk banka tarafından satışa çıkarılabilir. Nakit paraya ihtiyacı olan ve kredi almaktan başka çaresi olmayan kişilerin ipotek karşılığında kredi alması kaçınılmazdır. Burada çekilecek olan miktarı ve geri ödeme koşullarını çok iyi analiz edip ona göre bir karar vermek gerekir. Bazı bankalar ipotek karşılığında kredi olayına pek sıcak bakmaz. Bunun yerine gelir belgesi ve kredi notunu dikkate alır.

Çünkü gelir düzeyi iyi olan kişilerin geri ödeme noktasında daha az sıkıntı yaşayacağı düşünülür. Eğer ipotek edinilmesi düşünülen mülk bir ev ise eşlerin ikisinin de onayını almak, özellikle son çıkan kanun ve yönetmelikte bankaların dikkate aldığı konuların başında gelmektedir. Eşlerden birinin rızasını almadan ipotek ettirilen mülk bankalara bir kazanım sunmamaktadır. Kredi başvurusu esnasında gerekli evrak ve işlemlerin yürütülmesi sırasında her iki eşin de rıza göstermesi son derece önemlidir.

Yukarıda yer alan bilgiler doğrultusunda ipotekli ihtiyaç kredisi almak mümkün. Ancak kredi notunuz ve gelir düzeyiniz iyi seviyede ise ipotekli krediye ihtiyaç yoktur. Bunun yerine normal bir şekilde krediyi alabilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi almaya karar verirseniz, bankaları iyi analiz etmeniz gerekir. Çünkü her bankanın uygulama yöntemi farklıdır. Bazı bankalarda vade oranı düşük olurken, bazılarında ise faiz oranı düşük olmaktadır. Bunun için yapılması gereken tek şey, size en uygun bankayı seçmektir. Bunun yolu da detaylı bir incelemeden geçer.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir