Kredi Kullanan Kişi Ölürse Ne Olur?


Bankalar genelde kredi kullanan müşterileri için hayat sigortası yaptırmaktadır. Özellikle de konut kredisi gibi uzun vadeli krediler başta olmak üzere yüksek tutarlı ihtiyaç ve taşıt kredisi paketlerinde de hayat sigortası bazı bankalar tarafından zorunlu tutulmaktadır. Kredilerde hayat sigortası yapılması bankalar kadar krediyi kullanan kişilerin de lehine olan bir uygulamadır. Kredi kullanan kişinin ölümü durumunda banka borcu hayat sigortası poliçesi ile karşılar.

Ancak kredi kullanan kişi ölürse ve hayat sigortası yapılmamış ise bu durumda kredi borcunun ödemesi vefat eden kişinin mirasçılarına kalır. Yani miras olarak sadece para ya da mal kalması söz konusu değildir. Ölen kişinin borcu bulunuyor ise bu durumda kişinin borcuda miras kalabilir. Bu nedenle borcu olan kişinin vefat etmesi halinde hayat sigortası bulunuyorsa ve kişinin borcu size miras yolu ile intikal edecek para ve mal varlığından fazla ise yasal süre içerisinde reddi miras yapılması gerekir.

Mirasın reddi yapılırsa borcun ödenme zorluğu kalkar. Ancak miras reddedilmez ise ne yazık ki borçlu ölen kişinin birinci dereceden yakınları bu borcu ödemekle yükümlüdür. İşte kredilerde hayat sigortası bu nedenle çok önemlidir. Kişinin ölüm riskini düşünerek kendisinden sonra kalacak yakınlarını büyük bir borç yükünden korumak adına hayat sigortası yaptırmalıdır. Hayat sigortası yaptıran kişinin vefatı halinde banka borcun tamamını bu poliçe üzerinden karşılar ve kişinin şimdiye kadar yapmış olduğu ödeme tutarını da mirasçılara öder.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir