Kredi Kayıt Bürosu KKB Nedir?


kredi notu

Ülkemizde bir ilk olan kredi bürosu olarak hizmet veren Kredi Kayıt Bürosu aralarında Türkiye’nin en güçlü özel bankalarının yer aldığı özel bir oluşumdur. 11 Nisan 1995 tarihinde kurulan KKB finansal bilgi paylaşım merkezi olarak hizmet vermektedir. Bugün bankalar kurulan bu özel sistem üzerinden kredi başvuru değerlendirme sürecinde kredi notu verisini baz alırken aynı zamanda kredi risk raporu hizmetinden de ticari işletmeler yararlanmaktadır.

Findeks kredi notu ise kişilerin mali değerlendirmelerinde kullanılan ortalama hesapları sonucu elde edilen bir nottur. Günümüzde bankalar kredi istihbarat sürecinde tamamen kredi notu üzerinden gerçekleştirmekte olup kredi notu düşük olan kişilerin ise ne yazık ki kredi kullanmalarına izin verilmemektedir. Zaten kredi red nedeni arasında ilk sırayı kişinin kredi notunun düşük olması alır.

Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin ise geçmişlerinde kredi ve kredi kartı ödemelerinde sorunlar yaşandığı dikkat çeker. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin kesinlikle borç ödemelerine çok dikkat etmeleri, borçlarını mutlaka zamanında ödemeye çalışmaları ve kredi kartı ödemesinde de mümkün olduğunca tüm borcu yatırmaları çok önemlidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir