Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarı Nedir?


Kredi Kartı Borcu Olan Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Bankaların sunduğu hizmetler arasında yer alan kredi kartı ürünleri her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaya devam edilirken aynı zamanda kredi kartı üye işyeri sayısı da buna paralel olarak artmayı sürdürmektedir. Bilinçli kullanılması durumunda dünyanın en güvenilir ödeme araçları arasında yer alan kredi kartları için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de aylık ödeme düzenidir.

Kredi kartı ekstresi için belirlenen bir kredi kartı hesap kesim tarihi bulunur. Bu tarihte hesap kapatılır yani kişinin o ay içinde yapmış olduğu tüm harcamalar kredi kartı ekstresi içerisinde borç olarak gösterilir. Kişinin alacağı var ise bunlar düşülerek kredi kartı toplam borç tutarı hesaplanır. Ardından toplam borç tutarı hesaplanır ve kredi kartı ekstresi olarak kişiye borcu bildirilir.

Burada hesaplanan 2 tutar bulunur. Bunlardan ilki kredi kartı toplam borcu ikincisi ise kredi kartı asgari ödeme tutarıdır. Bu tutar toplam borç tutarının (bankalar arasında ve kişinin kaç yıldır aynı kredi kartını kullandığına bağlı olarak değişmekle beraber) yüzde 25’i ya da 40’ı arasında değişen bir oranıdır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılırsa kişi toplam borcunu kapatmamasına rağmen kredi kartını kullanmaya hak kazanır ancak kredi kartı nakit çekime kapatılır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir