Kredi Kartı Taksitlendirme Sınırı Yeniden 12 Ay Olacak


Kredi Kartı Borcu Olan Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Taksitli alışveriş çılgınlığı önüne geçmek isteyen hükümet tarafından kredi kartına taksit sınırlaması uygulaması getirilmişti. Ancak getirilen uygulama hem farklı yöntemler ile sürekli delindi hem de bazı sektörlerde ciddi anlamda sıkıntılar yaşanmasına neden oldu. Bunun üzerine BDDK konuya el attı ve kredi kartına taksit sınırlandırması için bazı esneklikler yapılmasına karar verdi.

Böylelikle 1 Şubat 2014 tarihi itibari ile uygulamaya geçirilen taksit sınırlaması mobilya, beyaz eşya ve eğitim sektörü için 9 ay sınırından yeniden 12 ay sınırına çekilecek. Ancak sınırlama konusunda şu an için en büyük beklenti akıllı telefonlar için de kredi kartı taksit imkanının yeniden sağlanması. Çünkü büyük satıcılar bir şekilde ihtiyaç kredisi paketleri ile sıkıntılı dönemi geride bırakmayı başarmış olsalar da özellikle de cep telefonu mağazaları bu yasaktan son derece muzdarip.

Ancak şu an için böyle bir adım atılacak gibi görünmüyor. Buna rağmen beyaz eşya satan pek çok yerde akıllı cep telefonlarının da satılması bu sınırlandırmanın nasıl uygulanabileceğini akıllara getiriyor. Bir başka sevindirici haber ise 36 ay vadeli eğitim kredisi kullanma sınırının da kaldırılması ve eğitim kredisi kullanmak isteyen kişilere vade sınırlaması yapılmayacak olması…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir