Kredi Kartı Şifre Belirleme Nasıl Yapılır?Kredi kartı şifre belirleme konusunda sorun yaşayan ve kredi kartı şifresini belirleyemeyen müşteri sayısı günümüzde de sanılandan çok daha fazladır. Oysa kredi kartı şifre belirleme işlemi zannedilenden çok daha kolaydır. Önemli olan kredi kartı güvenliğini olabildiğince sıkı şekilde sağlamaktır. Kredi kartı şifre belirleme işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi kartı şifre belirleme işlemi oldukça kolaydır. İzlemeniz gereken adımları bilmiyorsanız yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Göz önünde bulundurmanız gereken en önemli husus kredi kartı güvenliğinizi ve bilgi güvenliğinizi sağlamaktır. Yani bilgilerinizi kimseyle paylaşmamalı, şifre belirleme işlemini sadece siz, tek başınıza yapmalısınız. Bu konuda hiç kimsenin yardım teklifini kabul etmemeli ve tüm işlemleri kendiniz yapmalısınız. Özellikle banka görevlileri dahil olmak üzere hiç kimseden yardım almamanız çok önemlidir. Son zamanlarda kredi kartı dolandırıcılığı sayısının oldukça yüksek olduğu dikkate alınırsa kendi güvenliğinizi sağlamanızın sadece kendi sorumluluğunuzda olduğunu söyleyebiliriz. Sizi cep telefonunuzdan arayarak size ait T.C.kimlik numarası, cep telefonu numarası ve diğer kimlik bilgilerini söyleyerek sizden banka kartı bilgilerinizi isteyen, kredi kartı şifrenizi ya da anne kızlık soyadınızı isteyen kişiler dolandırıcıdır. Çünkü kredi kartı şifrenizi sizden başka kimse bilmemelidir. Bunların yanı sıra internetten alışveriş yaparken de kredi kartı şifrenizi değil karta ait diğer bilgileri girersiniz. Bu bilgiler, kredi kartınızın ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numaranız, kredi kartınızın son kullanım tarihi ve kartınızın arka yüzünde yer alan üç haneli numaradır. Bu yüzden kredi kartı şifrenizi sadece kendinize saklamanız gereklidir.

Kredi kartı şifrenizi belirlemek için izleyebileceğiniz genellikle üç tür yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki bankaya ait çağrı merkezini aramak ve sesli yanıt sistemine bağlanarak kart şifrenizi belirlemektir. Bunun için müşteri temsilcisini arayarak sizi ilgili birime yönlendirmesini isteyebilir ve sesli yönlendirmeleri izleyip gerekli tuşlamaları yaparak şifrenizi belirleyebilirsiniz. Teyit etmek amacıyla şifrenizi iki kere girmeniz istenir. İkinci yol bankaya ait websitesine girerek şifre belirlemektir. Bunun için gerekli tüm bilgileri girerek onay sayfasına kadar ilerlemeniz şarttır. Son bir  yol da bankaya ait ATM’den şifre belirlemektir. Kartınızla ATM’den şifre belirleme ekranına gelerek şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir