Kredi Kartı Limitimi Nasıl Arttırabilirim?


Kredi kartı kullanan kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri de kredi kartı limitlerinin yetersiz olmasıdır. Özellikle de çok sık taksitli alışveriş yapan kişilerin kredi kartı limitleri bir süre sonra yetersiz kalmakta, alışverişte bakiye yetersizliği nedeni ile onay alınamamakta ya da kredi kartı ekstresi üzerine limit aşım cezası uygulanmaktadır. Bu tip sorunlar ile uğraşmak istemeyen kişilerin ise mutlaka kredi kartı limit arttırma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Ancak bankanın bu talebe olumlu yada olumsuz yanıt verme hakkı bulunmaktadır. Banka bu başvuruyu değerlendirirken limit arttırma talebinde bulunan kişinin kredi notu ortalaması, aylık geliri ve şimdiye kadar gerçekleştirmiş olduğu kredi kartı ödemelerinin düzenine bakar. Kişi kredi kartını düzenli olarak ödediyse, şimdiye kadar hiç son ödeme tarihini geçirmediyse, kredi notu yüksek ise aylık geliri çok yüksek olmasa dahi banka genelde kredi kartı limitini arttırma başvurusunu olumlu kabul eder.

Hatta bankalar bu tip müşterilerinin kredi kartı limitlerini yukarı yönlü olarak başvuru olmaksızın da güncelleyebilir. Yine kişinin borcunu düzenli yatırmaması halinde kredi kartı limitini düşürme işlemi de banka tarafından gerçekleştirilebilir. Ya da kişi kredi kartı limitini kullanmıyor ise ya da kredi kartını internetten alışveriş yapmak için sıklıkla kullanıyorsa bu durumda kredi kartı limitini azaltma başvurusunda bulunarak bilgilerinin çalınması halinde zarara uğrama riskini indirgeyebilir. Burada önemli olan arttırma işlemlerinde kişinin kredi notunun yüksek olması ve ödemelerinin düzenli olmasıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir