Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Yeni bir bilgisayar, o çok sevdiğiniz elbise ve diğer ihtiyaçlarınız için, nakit harcamalarınıza karşılık gelen ve 9 aya varan vade seçeneği sunan kredi kartları, günümüzde artık vazgeçilmez bir ödeme aracıdır. Ayrıca bilinçli kullanıldığında kredi kartı göründüğü gibi korkutucu ya da borç batağına sürükleyen bir araç değil, bütçenizdeki para akışını hızlandıran bir araçtır. Bu durumda taksit […]


kredi-karti-limiti-nasil-belirlenir


Yeni bir bilgisayar, o çok sevdiğiniz elbise ve diğer ihtiyaçlarınız için, nakit harcamalarınıza karşılık gelen ve 9 aya varan vade seçeneği sunan kredi kartları, günümüzde artık vazgeçilmez bir ödeme aracıdır. Ayrıca bilinçli kullanıldığında kredi kartı göründüğü gibi korkutucu ya da borç batağına sürükleyen bir araç değil, bütçenizdeki para akışını hızlandıran bir araçtır. Bu durumda taksit sayısı bol, avantajlı bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bir kredi kartı başvurusu yaptığınızda muhtemelen en geç 1 hafta içinde kredi kartınız adresinize gönderilir. Kurye ile gelen kart, bir zarfın içinde gelir ve zarfın içinde bazı bilgilendirmeler yer alıyor. Zarfta yazan açıklamalardan biri de, o kredi kartına ait limitinizdir. Kredi kartınızın şifresini ATM’den belirledikten sonra artık kredi kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kredi kartı kullanım hakkınız bankanız tarafından belirlenen limitiniz kadardır. Peki, kredi kartı limiti nasıl belirlenir? Hangi faktörler kredi kartı limiti üzerinde etkilidir?

Öncelikle kredi kartı limitiniz için ilk bakılan nokta gelirinizdir. Belgelenmiş yüksek bir geliriniz varsa, kredi kartı limitiniz de aynı oranda yüksek olacaktır. Ancak alacağınız bir sonraki kredi kartları için belirlenecek limit ilki kadar yüksek olmayacaktır. Çünkü belirli kriterlere göre, alabileceğiniz maksimum kredi kartı limiti belirlenir ve 2. ve daha sonraki kart başvurularında limitiniz doğal olarak düşecektir. Limitinizi belirleyen bir diğer etmen de kredi notunuzdur. O güne kadar bankalarla olan ilişkiniz, doğal olarak çekebileceğiniz kredi ve kredi kartlarının limiti konusunda en önemli etmenlerden biridir. Daha önceki düzensiz harcamalar, kartlarınızın sadece asgarisinin ödenmesi ve daha birçok olumsuz durum kredi notunuzun düşmesine, doğal olarak da kredi kartı limiti, hatta kredi kartı başvurusunda zorlanmanıza neden olur.

Var olan borçlarınız da kredi kartı limitinizi etkileyen faktörler arasında. Örneğin kredi borcunuzun olduğu bir dönemde başvurduğunuz kredi kartınızın limiti, normalden daha düşük olabilir. Ancak var olan borçlarınız bittiğinde, kredi kartınıza da limit arttırım talebinde bulunursanız ve ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız yüksek ihtimalde yaptığınız limit arttırım talebi de onaylanacaktır. Çalışma düzeniniz de kredi kartı limitiniz üzerindeki önemli etkenlerden biridir. Örneğin öğrenci ya da ev hanımıysanız, birçok bankaya yapacağınız kart başvurusu onaylanır. Ancak limiti çalışan müşterilere oranla çok daha düşük olacaktır. Kredi kartı başvurusu sırasında bankaya ilettiğiniz belgeler arasında; taşınmaz malınız, kira geliriniz gibi belgeler varsa, daha yüksek limit talep edebilirsiniz. Özellikle kira geliri gibi ekstra geliri olan banka müşterilerine, normal bir çalışandan daha yüksek limitli kredi kartı çıkacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir