Kredi Kartı ile Online Alışveriş

Artık bir çoğumuz, mağazalarda saatlerce gezip vakit kaybetmek yerine, online alışveriş mağazalarını tercih ediyoruz. Hem zamandan tasarruf sağlaması hem de aynı anda daha çok seçeneğe ulaştırması yönüyle alışverişte yeni bir dönem başlatan online alışveriş, birçok riski de beraberinde getiriyor. Bazı sitelerde kapıda ödeme seçeneği bulunsa da, hem kapıda ödeme için ekstra ücret alınıyor, hem de […]


kredi-karti-ile-online-alisveris-nasil-yapilir


Artık bir çoğumuz, mağazalarda saatlerce gezip vakit kaybetmek yerine, online alışveriş mağazalarını tercih ediyoruz. Hem zamandan tasarruf sağlaması hem de aynı anda daha çok seçeneğe ulaştırması yönüyle alışverişte yeni bir dönem başlatan online alışveriş, birçok riski de beraberinde getiriyor. Bazı sitelerde kapıda ödeme seçeneği bulunsa da, hem kapıda ödeme için ekstra ücret alınıyor, hem de kredi kartı ile alışveriş daha rahat oluyor. Ancak yine de, kredi kartı ile online alışveriş yaparken bazı güvenlik açıklarına ve risklere karşı dikkatli olmakta yarar var. Peki, kredi kartı ile online alışveriş nasıl yapılır? İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Güvenlik Açığı: Son yıllarda bazı önlemler alınmış olsa da, yine de ne yazık ki kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi engellenemiyor. Kredi kartınızın numarası, şifresi, son kullanma tarihini internet üzerinden yazdığınızda zaten bilgilerinizi altın tepside sunmuş oluyorsunuz. Eğer kredi kartı ile online alışveriş yapacaksanız, ya ödeme sistemine çok güvendiğiniz, güvenli bir siteden alışveriş yapmalısınız ya da “sanal kart” adı verilen, internet harcamalarınızda kullanabileceğiniz, kredi kartınıza ek bir kart çıkarmalısınız. Sanal kart, tüketicilerin kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesini engelliyor, zaten bu kartın limitini yapacağınız alışverişe göre belirlediğiniz için, herhangi bir güvenlik sorunu da oluşmamış oluyor. Sanal kartınızı, bankanızın bankacılık işlemleri bölümünden  kullanıma açabilirsiniz.
  2. Güvenilir Site: Kredi kartı ile online alışveriş yapacaksanız; ödemeyi, ürünü satın almadan önce yapacağınızdan; alışveriş için tercih edeceğiniz sitenin tanınmış ve güvenilir bir site olmasına dikkat edin. Özellikle yüklü miktardaki; elektronik, mobilya gibi alışverişlerinizde mutlaka adı duyulmuş firmaları tercih edin. Ürün elinize ulaşsa bile, bir problem olduğunda karşınızda birilerini bulabileceğiniz büyük firmaları tercih edin.
  3. Ekran Klavyesi: Bir çoğumuz online alışveriş yaparken, ödeme sırasında ekran klavyesi ile tek tek uğraşmak yerine, gerçek klavyeden daha kısa sürede işlemleri halletmek istiyoruz. Ancak bir dakika zamandan tasarruf edeyim derken, bilgilerinizin başkaları tarafından ele geçirilmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle, kredi kartı ile ödeme sırasında mutlaka ekran klavyesini tercih edin. Çünkü eğer bilgisayarınızda koruma programı yoksa ve bilgisayarınız başkaları tarafından gözlem altındaysa, yapacağınız tek bir alışveriş bile bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir.
  4. Sayfanın En Alt Kısmına Bakın: Bir e-ticaret sitesinden bir şeyler beğendiniz ve sepetinize eklediniz. Ödeme kısmına geçmeden, genellikle sayfanın en alt bölümünde bulunan “verisign” ve “globalsign” gibi firmaların logolarının olup olmadığını kontrol edin. Eğer sitede güvenlik sertifikalarına dair bir işaret yoksa; ya ödemenizi “kapıda ödeme” olarak belirtin ya da alışverişinizi başka bir adresten yapın.
  5. Site Araştırması: Bazı sitelerde beğendiğiniz bir ürünün normalden çok daha uygun fiyata olduğunu görüp hemen satın alma gibi bir hata yapmayın. Uygun fiyata satın alabilirsiniz ama ürünün elinize ulaşacağını garanti edemezsiniz. Satın almak istediğiniz ürünün bulunduğu siteyi, arama motorlarından, forum sayfalarında araştırarak, daha önce hakkında yapılmış yorumları detaylı inceleyin. Güvenlik konusunda olumsuz yorumlar varsa o siteden alışveriş yapmaktan vazgeçin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir