Kredi Kartı Harcamalarımı Nasıl Kısarım?Kredi kartı harcamaları çoğu zaman başımıza dert açabilmektedir. Bunun için yapmamız gereken şey harcamalarımızı olabildiğince kısmaktır. Ancak bu çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Eğer harcamalarınızı kısmak için işe yarar yöntemler istiyorsanız yazımızı okuyun.

Kredi kartları hayatı çoğu zaman kolaylaştırsalar da ekstre borcu geldiğinde hayatımıza aynı oranda borç getirebilmektedirler. Bu yüzden kredi kartlarını doğru kullanmak ve limiti aşmamak çok önemlidir. Özellikle sonraki ayda yaptığımız harcamaların bize ekstre borcu olarak döneceğini düşünerek harcama yapmalıyız. Ancak kredi kartı limini çoğu zaman limitimiz kadar paramız var şeklinde algılamaktayız. Bu yüzden harcama yaparken hesabımızı bilmek oldukça önemlidir.

Kredi kartı harcamalarınızı kısmak istiyorsanız öncelikle limitinizi düşürmeyi deneyebilirsiniz. Limitinizi düşürmeniz kredi kartınızı daha az kullanmanızı sağlayacaktır. Bankalar kredi kartı limitlerini genellikle kişinin maaşının iki katı şeklinde ayarlarlar. Ancak bu tutar aslına bakarsanız kişiye fazladır. Taksit yaptırmak istediğiniz bir eşya almadığınız sürece bu limit size fazladır. Bu yüzden bankanızla görüşerek limitinizin düşürülmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı yıllık kullanım ücreti ödüyorsanız bankanızla bu konuyu da görüşerek size yıllık kullanım ücreti olmayan bir kredi kartı verilmesini isteyebilirsiniz.

Kredi kartı harcamalarının artmasına sebep olan bir etken olarak e-ticaret sitelerini gösterebiliriz. Bu siteler yokken evden çıkmadığımızda para harcamamız olanaksızdı. Ancak internetin her daim elimizin altında olması ve e-ticaret sitelerinin hemen hemen hepsinin bir mobil uygulaması olması bizi sürekli olarak harcama yapmaya zorlamaktadır. Eğer kredi kartınızla bu şekilde harcama yapıyorsanız kartınızı internet alışverişlerine kapatarak kredi kartı harcamalarınızı kısabilirsiniz. Hesap kartınızla alışveriş yapmak zorunda kaldığınızda nakit ödeme yapmak zorunda kalacağınız için bu size daha zor gelecek. Böylece harcamalarınızın hesabınızdan anında çıkacağını görerek bundan vazgeçeceksiniz.

Kredi kartı harcamalarınızı kısmak için yukarıda bahsettiğimiz yöntemler işe yaramazsa bu durumda bankanızdan kartınızı alışverişe ve nakit çekime kapatmasını isteyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra sadece kredi kartınızın kalan borcunu ödemeyi hedefleyebilirsiniz. Kartınızın borcunu ödedikten sonra onu kapatabilir ya da daha düşük limitli bir kredi kartı edinebilirsiniz. Eğer harcamalarınıza engel olamıyorsanız bir süre kredi kartı kullanmayıp bütün alışverişlerinizi nakit olarak yapmayı deneyerek ödeme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir