Kredi Kartı Dolandırıcılarına Karşı ÖnlemlerKredi kartı dolandırıcıları, ne yazık ki dijital ortamdaki en önemli problemlerden biri olmaya hala devam ediyor. Genci yaşlısı, eğitimlisi cahili, zengini fakiri herkes onlardan şikayet ediyor, onlara karşı nasıl önlem alabileceklerini merak ediyor. İnternet üzerinden sizden habersiz alışveriş yapanlar mı dersiniz, şifrenizi ele geçirenler mi yoksa sizi arayarak borcunuz olduğunu söyleyenler mi? Bugüne kadar kredi kartı dolandırıcıları hakkında birçok farklı haber duyduk, birçok farklı dolandırıcılık yöntemini öğrendik.

Onlara karşı önlem almak ve dolandırıcılardan korunmak için güvenlik konusunda dikkatli olmalısınız. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı gibi dijital platformları kullanıyorsanız, sahip olduğunuz cihazın güvenlik güncellemelerinin tam olduğundan emin olun. Şifre girişi yaparken sanal klavye kullanın. Birçok kredi kartı kullanıcısı sanal klavye kullanımını önemsemeyip klasik klavyeden şifre tuşlamaya devam ediyor. Bugün birçok banka, internet bankacılığı sistemine giriş için SMS ile tek kullanımlı anahtar kodu gibi önlemler alsa da, bireysel olarak da bazı önlemler almak gerekiyor.

Örneğin sizi telefonla arayan bir numara kişisel bilgileriniz, kart numaranız, şifreniz gibi bilgilere ulaşmak istiyorsa, kesinlikle bilgilerinizi vermeyin; çünkü hiçbir banka çalışanı sizden şifre ya da kart numarasının tamamı gibi bilgileri istemeyecektir. İnternet şubenize giriş için yanlış şifre girildiğinde bankalar genellikle mail adresinize ya da bankaya kayıtlı cep numaranıza bu durum ile ilgili bilgilendirme mesajı gönderirler. Bunu dikkate almanızı ve gerekiyorsa şifre ya da kredi kartınızı değiştirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir