Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Kredi Notu Düşer Mi?


Kredi notu son yıllarda kredi kullanmak isteyen kişiler için çok daha fazla önem  kazanmaya başlarken kredi notunun düşük olması hem kredi onayı alınmasını zorlaştırmakta hem de kredi faiz oranları üzerinde yükseliş yapılmasına neden olmaktadır. Bunun en önemli nedeni kredi notu düşük olan kişilerin bankalar tarafından yüksek riskli kişiler olarak kabul edilmesi ve bu riski üstlenen bankanın risk karşılığında daha yüksek gelir elde etmeyi tercih etmesidir.

Bankalar kredi başvuru formu dolduran müşterilerinin kredi sorgulamasını kredi notu üzerinden yapmakta olup kredi notu hesaplaması için baz alınan en önemli veri kişinin ödeme düzenidir. Yani kredi kullanan kişilerin kredi ödeme vadelerini atlamaları ya da kredi kartı borç ödeme tarihi geçirilmesine rağmen borcun ödenmemesi gibi durumlarda kredi notu olumsuz olarak etkilenmekte ve bu durumun tekrarlanması halinde kredi notu adeta çakılmaktadır.

Bu nedenle kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin mutlaka özellikle de bankalara olan ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaları gerekir. Aksi halde kredi notunun düşmesi sonucunda ne yazık ki hem kredi onayı alınması zorlaşmakta hem de kullanılabilecek kredi tutarı düşmektedir. Kredi notumu yükseltmek istiyorum diyorsanız bu nedenle ödeme düzeninize dikkat etmeniz ve bankalara olan borçlarınızı mutlaka en geç son ödeme tarihinde ödemeniz gerekmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir