Kredi Kartı Borcu Olan Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Kredi kartı kullanma bilinci ülkemizde henüz yerleşmediği için pek çok vatandaşımız biriken ve biriktikçe de faizi ile daha da büyüyen kredi kartı borçları yüzünden büyük sıkıntı çekiyor. Neredeyse herkesin bir kredi kartı ve ödenmeyen borcu var. Hatta bu borçlar öyle bir seviyeye ulaştı ki pek çok insan mahkemelik oldu. Bankalar tahsil edemedikleri kredi kartı borçları […]


Kredi Kartı Borcu Olan Yurt Dışına Çıkabilir Mi?


Kredi kartı kullanma bilinci ülkemizde henüz yerleşmediği için pek çok vatandaşımız biriken ve biriktikçe de faizi ile daha da büyüyen kredi kartı borçları yüzünden büyük sıkıntı çekiyor. Neredeyse herkesin bir kredi kartı ve ödenmeyen borcu var. Hatta bu borçlar öyle bir seviyeye ulaştı ki pek çok insan mahkemelik oldu. Bankalar tahsil edemedikleri kredi kartı borçları için bir süre sonra avukatlar aracılığı ile kişiler ile iletişime geçiyor. Borçlular ise bu hukuki tehditler nedeni ile büyük korkulara kapılıyor.

Bu korkulardan biri de yurt dışına çıkış sorunu. Zira pek çok kredi kartı borçlusu; borçlarının yurt dışına çıkışlarında bir sorun teşkil edip etmediğini, kredi kartı borçlularının yurt dışına çıkıp çıkamadığını merak ediyor. Aslında bu korku bir hayli yersiz. Çünkü seyahat özgürlüğü kişinin kendisine ait bir hak ve kredi kartı borcu ile herhangi bir ilişkisi yok. Yani eğer kredi kartı borcunuz varsa ise ve yakın zamanda yurt dışına bir seyahat düzenlemeyi düşünüyorsanız borcunuzu sorun etmeyin. Ha buradan da ödemeyin anlamı çıkmasın tabi ama ülke dışına giriş çıkışlar için kredi kartı borcunun engelleyici bir özelliği yok.

Kredi kartı borcunuz seyahat durumunuzu engellemese bile başka sorunlara neden olabiliyor. Örneğin; kredi kartı borcunuzu ödemezseniz kredi notunuz düşebilir. Bu da ilerleyen dönemde bankaların size vereceği hizmet konusunda engelleyici bir sebep olabilir. Siz siz olun kredi karı borcunuzu zamanında ödemeye özen gösterin. En azından asgari borç ödemeleriniz için buna dikkat edin. Hem ilerde sorun yaşamayın hem de daha az ödeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir