Kredi Kartı Asgari Ödeme Ne İşe Yarar?


Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma

Kredi kartı aylık ödeme tutarı hesap kesim tarihine kadar gerçekleştirilen alışverişlerin ve çekilen nakit paraların tümünü içerir. Bu tutar her ay hesap kesiminden sonra kredi kartı borcu olarak tahakkuk edilir ve kredi kartı ekstresi ile müşterilerine bildirilir. Kredi kartı ekstre borcu hesaplanırken aynı zamanda kredi kartı asgari ödeme tutarı da belirlenir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı toplam borcun yüzde 30 oranında hesaplanır. Yani toplam kredi kartı borcu bin lira olan bir kişinin kredi kartı asgari ödeme tutarı 300 liradır. Bankalar için kredi kartı asgari ödeme tutarı kalan tutar üzerinden faiz işletilerek gelir elde ettikleri için oldukça avantajlıdır. Ancak kredi kartı kullanıcıları için kredi kartının asgari ödeme tutarı yatırılması borcun zamanla katlanarak artmasına neden olacağı için bir süre sonra içerisinden çıkılmayacak bir borç batağı oluşmasına neden olacaktır.

Kredi kartı asgari ödeme tutarının yatırılması sadece kredi kartının kullanıma kapatılmasını engeller. Ancak borcun tamamen kapatılmadan kredi kartı ile harcamaya devam edilmesi durumunda ne yazık ki borç artarak devam edeceği için bir süre sonra ödenemeyecek bir seviyeye gelecektir. Bu nedenle o ay kredi kartı borcunuzun tamamını yatıramadıysanız mutlaka borcunuzu sıfırlayana kadar kredi kartı harcamalarınıza ara vermeniz, taksitli alışveriş yaparken de üst üste çok fazla taksitlendirmede bulunmamanız çok önemlidir. Özellikle de kredi kartı taksitlendirme işleminde çok yüksek taksit tutarları kredi kartının yüksek borçla başlamasına neden olacağı için son derece dikkatli olunmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir