Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notunun Kaç Olması Lazım?


Kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olması gerekir. Ancak bankaların aradıkları kredi notu ortalaması tamamen kredi başvurusunda bulunan kişinin başvurduğu kredi tipi ve kredi tutarına göre değişmektedir.

Örnek vermek gerekirse 0 ile 1900 arasında değişen kredi notu ortalamasında kişinin kredi notu 1500 olursa bu kişi 5 bin liralık ihtiyaç kredisi için çok kolay onay alırken 150 bin liralık konut kredisi için bu nota ek olarak aylık belgelenebilir gelir tutarının da yüksek olması gerekir.

Yani kredi tutarı, kredi vadesi, aylık ödenmesi gereken kredi taksit tutarı gibi farklı pek çok etkende kredi onayını etkilemektedir. Yine her bankanı kredi onayı vermek için müşterilerinde aradığı kredi notu ortalaması farklıdır. Bazı bankalar çok daha ağır şartlar altında kredi kullandırırken, kolay kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu nedenle kredi notu belirli bir ortalamada olan kişilerin en kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunmaları kredi onayı alma şanslarını yükseltecektir. Ancak kredi notu düşük olan kişiler genelde daha yüksek kredi faiz oranları üzerinden kredi kullanmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir