Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur? 

Birçok insan nakit paraya ihtiyaç duyduğu zaman bankalara başvurmaktadır. Kredi hizmeti alabilmek için genellikle şubelere gitmeniz gerekmektedir. Bankalar bireylere kredi imkanı sağlar. Fakat bireylerin bazı şartları yerine getirmesini ister. Kısacası bir bankadan kredi almak istiyorsanız, bankanın sizden talep ettiği şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Banka ancak bu şekilde size hizmet verecektir. Bankanın isteklerini yerine getirmeyen kişilere normal şartlar altında kredi verilmesi mümkün değildir. Sadece teminatlı ve ipotekli krediler alabilirsiniz. Bankalar müşterilerden bazı önemli evraklar ve kredi notunun yüksek olmasını talep etmektedir. Bu şartları öne sürmesinin sebebi ise, bankanın bazı konularda size güvenmek istemesidir. Kredi notu ve sunduğunuz evraklarla bankanın güveninin kazanmayı başarırsanız, banka talep ettiğiniz krediyi size sağlayacaktır.

Diyelim ki bankanın sizden istediği şartların tümünü yerine getirdiniz ve istediğiniz tutardaki krediyi aldınız. Bundan sonrası için size düşen en büyük görev, kredi taksitlerini aylık düzenli bir şekilde ödemektir. Banka sizlerden sadece bunu ister. Borçlarınıza sadık olduğunuz sürece banka ile herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bankalar güvenilir olan müşterilerine düşük faizli kredi imkanları da sağlamaktadır. Sizde bu kategoride yer almak istiyorsanız, gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Fakat krediyi aldıktan sonra işleriniz yolunda gitmeyebilir ve ödemelerinizi aksatmaya başlayabilirsiniz. Bu durum hem sizin hem de banka için iyi olmayacaktır. Bankaya olan kredi borcunuzu ödemediğiniz zaman kredi notunuz ciddi anlamda düşecektir. Bunun yanı sıra banka ile olan ilişkileriniz bozulacak ve bu işin sonu mahkemeye kadar gidecektir.

Borcunu ödemeyen kişilere 90 gün süre verilir. Bu 90 gün içerisinde borcunuzu ödemeniz istenir. Yani herhangi bir işlem yapmaz. Fakat 90 günün sonunda sizden hiçbir şekilde ödeme alamamış ise bu durum banka ile müşteri arasında ki bir sorun olmaktan çıkar ve banka vekaletini avukata devreder. Banka müşteri ile iletişime geçerek borcun ödenmesi konusunda uzlaşma yolu arar. Ama avukatın verdiği süre zarfında ödeme yapmayan müşteriler için yasal süreç başlatılır. Bu durumda avukatın yapacağı ilk şey, durumu Merkez Bankasına bildirerek adınızın kara listede yer almasını sağlayacaktır.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir