Kredi Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?


Yapılan yanlış hesaplamalar, tam olarak aylık gelir düşünülmeden gerçekleştirilen harcamalar ne yazık ki bir süre sonra kişileri borçlarını ödeyemez hale getirmektedir. Bankaların düzenledikleri reklamlar ile zorunlu olmayan harcamalar için sürekli olarak insanları kredi kullanmaya teşvik etmelerinin de bunda payı büyüktür.

Peki, kredi borcu ödenmezse ne olur ve kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişiler ne yapmalıdır? Öncelikle kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişiler için yaşayacakları süreçten biraz bahsedelim. Kredi borcu 1 gün gecikirse bu durumda sadece kredi notu adı verilen skorunuz olumsuz etkilenir. Kredi borcu 1 ay ödenmezse ise bu durumda banka size mesaj göndererek borcunuzun geciktiğini haber verir.

Bu gecikme 2. aya girdiğinde ise banka yeniden borcunuzu hatırlatır ve yazılı olarak borcunuzu ödemenizi ister. Kredi borcu 3 ay ödenmezse ise bu durumda banka borcu avukata devreder ve borcunuz yasal takip altına girer. Bu aşamadan sonra ise adınız kara listeye girer ve bir daha bankadan ne bir daha kredi ne de kredi kartı kullanımı mümkün değildir.

Kredi borcunu ödeyemeyen kişiler için ise ilk çözüm yolu kredi borcu yapılandırma için bankaya başvuruda bulunmaktır. Kredi yapılandırması için daha uzun vade seçilerek kredi aylık ödemesi daha düşürülmeye çalışılır. Borcun başka bir bankaya transferi ya da ek iş imkanları ile aylık gelirin yükseltilerek borcun kapatılması gibi farklı seçenekler de bulunmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir