Kredi Başvurusunda Kredi Notunun Anlamı Nedir?


Kredi kullanan ya da kredi kullanmak isteyen kişilerin oldukça aşina olduğu kredi notu terimi bankacılık sektöründe sıklıkla duyduğumuz terimler arasında yer almaktadır. Peki kredi notunun anlamı nedir? Bankacılık işlemlerinden yararlanan kişilerin kullandıkları kredi kartı ve kredi notu gibi ürünlerin ödemelerin yaparken gösterdikleri düzen ve sahip olduğu gelirlerin ortalamaları sonucu hesaplanan nota kredi notu denilmektedir.

Günümüzde artık tüm bankalar sadece kimlik numarası üzerinden kredi notu sorgulaması yaparken kredi notu ortalaması kredi başvuru sonucu için belirleyici olan en önemli etkendir. Öyle ki kredi notu düşük olanlara kredi onayı verilmezken bazı durumlarda kredi notu yüksek olan kişiler dahi kredi alamamaktadır. Bankaların kredi onayı verebilmesi için hem kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notunun yüksek olması, hem sigortalı çalışması hem de aylık düzenli bir gelire sahip olarak bu geliri gösteren bir belgeyi ibraz etmeleri istenir.

Kişinin kullandığı kredi kartının ödemesini her ay kredi kartı son ödeme tarihi geçmeden ödemesi, kredi kartı borcunun tamamını düzenli olarak kapatması ve kredi taksitlerini yine düzenli olarak ödemesi gibi durumlarda kredi notu yükselirken bunun tam tersi durumlarda kredi notu ciddi anlamda düşmektedir. Yani aslında kredi notu bankaların bir nevi müşterilerine kredi ödeme düzenlerine dikkat etmeleri için kullandıkları bir uyarı sistemi gibidir. Ödemelerini düzenli yapan sadık müşteriler bu sistem sayesinde ödüllendirilirken borcunu ödemeyen ya da sürekli geciktiren kişiler ise kredi kullanmalarına izin verilmeyerek cezalandırılmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir