Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?


Bankaların açıkladıkları rekor karların en önemli desteği kullandırdıkları kredilerden elde ettikleri gelir bölümleridir. Bu nedenle tüm bankalar kredi kullandırmak için birbirleri ile yarışır. Ancak bankanın en önemli önceliği gelir elde etmek değil zarar etmemektedir. Yani banka kullandırdığı kredinin geri dönüşünden emin olmak ister.

Yani kredi başvurum reddedildi diyen kişilerin mutlaka kredi notu sorgulaması yaparak bankaların kendilerini ne kadar güvenilir gördüklerini öğrenmeleri gerekir. Bankaların kredi başvuru reddi nedenleri arasında ilk sırayı tartışmasız kredi başvuru formu dolduran kişilerin kara listede yer almaları bulunmaktadır. Bankaların kredi kartı ödemeleri ve kredi ödemeleri geciken ve yasal takibe düşen kişileri kayıt altına aldıkları bu listeye giren kişilerin ne yazık ki bir daha kredi kullanmaları mümkün olmamaktadır.

Yani aradan ne kadar zaman geçerse geçsin kara listedeyken kredi almak ya da kara listedeyken kredi kartı almak ne yazık ki mümkün değildir. Kredi başvurusunun reddedilme nedenleri arasında buna ek olarak başvuruda bulunulan kredi tutarının aylık ödemesi ile belgelenebilir aylık gelir arasında denge bulunmamasıdır. Yani örnek vermek gerekirse ihtiyaç kredisi başvuru formu dolduran kişinin belgelenebilir aylık geliri 1.500 lira ise kredi onayı alabilmesi için başvuruda bulunduğu kredinin aylık ödeme tutarı kesinlikle 750 lirayı geçmemelidir.

Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi hesaplaması yapılarak aylık taksit tutarının belirlenmesi ve kredi başvuru formunun buna göre doldurulması gerekir. Aksi halde kredi onayı alınması zorlaşacaktır. Yine kolay kredi veren bankalar arasından tercihte bulunmakta kredi onayının alınması kolaylaştırmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir