Kredi Başvurusu Neden Reddedilir, Ne Zaman Sonuçlanır?


Kredi başvurusunun reddedilmesi için pek çok neden bulunur. Bunun ilk ve genelde en sık rastlanılan nedeni kişinin kredi notu ortalamasının düşük olmasıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi onayı almaları zorlaşmaktadır. Kredi başvurum reddedildi diyen kişilerin büyük bir bölümünün kredi notlarının düşük olduğu görülmektedir.

Kredi notu 900 ve altı olan kişilerin kredi onayı almaları nerede ise imkansızdır. Buna ek olarak kredi notu ortalaması normal seviyelerde olan ancak yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişilerin de kredi istihbarat süreci sonucunda onay almaları ne yazık ki zorlaşmaktadır. Bu nedenle yüksek tutarlı kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu sorgulaması yaparak kredi notlarından emin olmaları ve buna göre kredi tutarını belirlemeleri önerilir.

Kredi başvuru sonucu ise hem bankadan bankaya değişmekte hem de kredi türüne bağlı olarak değişmektedir. Örnek vermek gerekirse 5 bin lira ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kişinin kredi başvuru sonucu daha kısa sürede verilirken 50 bin lira kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi istihbarat süreci daha uzun süreceği için sonuç daha geç verilmektedir. Yine konut kredisi başvuru sonucu daha uzun sürede çıkarken ihtiyaç kredisi başvuru sonucu günümüzde artık saniyeler içerisinde verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir