Kredi Başvurum Neden Reddedildi?


Bankaların pek çoğu kredi başvurusunda bulunan müşterilerine kredi onayı verme konusunda oldukça isteklidir. Bunun nedeni bankaların kullandırdıkları kredilerden oldukça yüksek tutarda gelir elde etmeleridir. Yani bankalar en çok kredi kullandırımlarında kar elde ederler ve bunun için de kredi onayı verme konusunda oldukça istekli davranırlar. Ancak bankanın para kazanmaktan çok önem verdiği tek konu kredinin geri dönüşünü garanti altına alabilmektir.

Bunun için bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin taleplerini son derece detaylı bir şekilde inceler ve uygun bulursa onay vermeyi tercih eder. Bu incelemede ise baz alınan en önemli veri kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasıdır. Düşük kredi notu bankalar için yüksek kredi riski olarak kabul edildiği için kredi onayı verilmesi daha da zorlaşmaktadır. Ancak kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar bulunmakta olup bu bankalar daha yüksek kredi faiz oranları düşük kredi tutarlarına onay vermektedir.

Kişinin daha önce kredi kullanması ve bu borcunu ödememesi nedeni ile yasal takibe düşmesi halinde ise kredi onayı almaları mümkün olmamaktadır. Yani yasal takip sonrası kredi kullanılması teknik olarak mümkün değildir. Bankanın buradaki amacı kredi borçlarını düzgün ödemeyen kişileri cezalandırarak borçlarını ödemeye devam eden kişilere bir göz dağı verebilmektir. Bazende kişinin kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi başvurusu reddedilebilir. Bunun nedeni ise kişinin maaşından daha yüksek tutarda aylık ödemeye sahip olan bir kredi başvurusunda bulunmasıdır. Yani kişinin aylık geliri asgari ücret olarak görünüyorsa kişi ancak aylık ödemesi 650 liraya kadar olan krediler için onay alabilir.

3 Yorum

 1. Uğur

  Nisan 26, 2016 at 10:17 am

  Kredi puanınızın düşük olmasından kaynaklanan bir sorun yaşamış oluyor genellikle insanlar.

 2. Ali

  Nisan 26, 2016 at 10:19 am

  Çalışmadığım için kredi kullanamamıştım. Bankalar genellikle 3 aylık ssk çalışan olmanıza dikkat etmektedir.

 3. Aleyna

  Nisan 26, 2016 at 10:20 am

  Kbb puanımın düşük olmasından kaynaklanan bir sorun yaşamıştım ve bu yüzden kredi kullanamadım. Kredi puanımın yükselttikten sonra başvurduğumda sorunsuz çekebildim.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir