Kredi Başvurum Bankadan Neden Onaylanmadı?


ön onaysız kredi veren bankalar

Kredi kullanmak bugün artık pek çok kişinin ilk tercihi olurken ne yazık ki bazı kişilerin kredi başvuruları reddedilmektedir. Üstelik kredi başvuru reddi yaşayan kişilerin kredi notları da düştüğü için bir daha ki sefere kredi onayı almaları da zorlaşmakta bu da bir süre sonra kısır bir döngüye girilmesine neden olmaktadır. Peki, kredi başvurum onaylanmadı diyen kişiler neler yapabilir, banka kredi başvurusunu neden onaylanmaz?

Günümüzde bankaların kredi red nedeni arasında ilk sırada hiç tartışmasız kredi notu ortalaması yer alır. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar bulunmakla beraber burada önemli olan kredi not ortalamasıdır. Kredi notu belirli bir seviyede olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları mümkün değildir. Yine kara listede olanlara kredi verilmesi de söz konusu değildir. Yani kredi başvurum kabul edilmedi diyen kişilerin ilk olarak kara liste sorgulaması yaparak isimlerinin kara listede yer alıp almadığını kontrol etmeleri gerekir.

Daha önce bankaya olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu gibi ödemelerini yapmadıkları için yasal takip altına giren kişiler kara listeye girmektedir. Yine ödemelerini gecikmeli olarak yapan kişilerin de kredi notu ortalamaları düşürülmektedir. Buna ek olarak kişinin kredi başvurusunda bulunduğu tutar ile aylık ödemesi gereken taksit tutarı arasında da denge bulunması gerekir. Düzenli bir aylık gelire sahip olmayan ya da aylık gelirini belgeleyemeyen kişilerin de kredi onayı almaları mümkün değildir.

Konumuzdan Başlıklar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir