Kredi Başvurularım Neden Olumsuz Sonuçlanıyor?


Kredi başvuru reddi ne yazık ki pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sorundur. Bunun en önemli nedeni kişilerin aylık ödeme tutarlarını dikkate almadan bilinçsiz bir şekilde kredi ödemesi, kredi kartı limitlerini sonuna kadar kullanması ve borçlarını düzenli olarak ödememeleridir. Bu nedenle bankaların kredi başvurusunda baz aldıkları en önemli veri olan kredi notu ortalaması düşer ki bu da kişinin yaptığı başvurularda kredi reddi sonucunun alınmasına neden olur.

Zaten kredi başvurusunun reddedilmesi de kredi sicili üzerine işlenen olumsuz bir başka veridir ki  bu da kredi onayının alınmasını zorlaştıracaktır. Eğer “kredi başvurum onaylanmıyor” diyorsanız yapacağınız ilk şey kredi notu sorgulama ile kredi puanınızı incelemektir. Eğer kredi notu düşük çıkarsa bu durumda kredi notunu yükseltmek için girişimlerde bulunulmalı ve not yükseldikten sonra tekrar kredi başvurusunda bulunulmalıdır.

Kredi başvurusunun reddedilmesi için geçerli olan bir başka neden ise kişinin aylık gelirinin başvuruda bulunduğu kredinin aylık ödemesine dengesiz olmasıdır. Bankanın kredi onayı verebilmesi için mutlaka kişinin başvuruda bulunduğu kredinin aylık ödeme tutarının belgelenebilir aylık gelir tutarının yarısını geçmemesi gerekir. Yani aylık geliriniz 2 bin lira ise bu durumda sadece aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredi başvurularında onay alabilirsiniz. Yani hem kredi notu hem de kişinin belgelenebilir aylık gelir tutarı kesinlikle dengeli olmalıdır ki banka kredi onayı vererek kredi kullanımına izin versin.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir