Kredi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yeni bir ev ya da araba almak mı istiyorsunuz? Eğitim için paraya mı ihtiyacınız var? Tatile mi gideceksiniz? Kredi kartı borçlarınızın içinden çıkamıyor musunuz? Yeni bir bilgisayar mı almak istiyorsunuz? Tüm ihtiyaçlarınız için bolca taksit imkanı sunan bankalardan ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Peki, kredi almadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte kredi […]


kredi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler


Yeni bir ev ya da araba almak mı istiyorsunuz? Eğitim için paraya mı ihtiyacınız var? Tatile mi gideceksiniz? Kredi kartı borçlarınızın içinden çıkamıyor musunuz? Yeni bir bilgisayar mı almak istiyorsunuz? Tüm ihtiyaçlarınız için bolca taksit imkanı sunan bankalardan ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Peki, kredi almadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte kredi almadan önce bilmeniz gerekenler…

 • Kendinize ilk sormanız gereken soru, bu krediye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığıdır. Lüks bir zevk ya da sadece beğendiğiniz bir ürünü almak için bütçenizi zorlamaya değip değmeyeceğini iyice düşünün.
 • Almanız gereken kredi miktarı ihtiyacınızdan fazlası mı? 3000 TL’ye ihtiyacınız varsa, bankadan 4000 TL alıp da kendinizi zora sokmayın.
 • Bankadan çekeceğiniz kredi miktarının aylık taksitleri, maaşınızın kaç günlüğüne denk geliyor? Taksitlerin maaşınızın ya da hane halkının toplam gelirinin yarısından fazla olmamasına özen gösterin.
 • Bankalarda kredi araştırması yaparken, aylık faiz oranlarına ve en önemlisi yıllık maliyet oranlarına mutlaka bakın. Yıllık faizi daha düşük olan kredi seçeneklerini değerlendirin.
 • Kredi çekerek altın almayın, borsaya girmeyin ya da yatırım yapmayın. Yatırım amaçlı kredi çekebilmek için kredi taksitlerinizin maaşınıza oranla düşük bir miktarda olmasına özen gösterin.
 • Kredi çekerken çok uzun vadeleri seçmeyin. Bir süre sonra yenisini almak isteyeceğiniz bir cep telefonu için 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi almak kulağa çok da mantıklı gelmiyor…

 

2 Comments

 1. ahmet

  Ekim 14, 2015 at 8:29 am

  kredi almadan önce mutlaka Finansbank ve Vakıfbank bakmanınızı öneririm piyasanın altında faiz oranları sunuyorlar

 2. Hakan

  Ekim 14, 2015 at 8:38 am

  Kredı alınmadan once mutlaka okunması gereken bir yazı olmuş.Teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir