KOSGEB Hibe Kredi Başvurusu Ne Zaman?



KOSGEB hibe kredi başvurularının ne zaman olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmekte. KOSGEB hibe kredi başvuruları hakkında bilgi almak ve başvuru tarihlerini öğrenmek için yazımızı okuyun.

KOSGEB hibe kredi başvurusu yapmak için öncelikle KOSGEB destekleri hakkında bilgi almanız ve hibe kredileri almak için gerekli koşulları öğrenmeniz şarttır. KOSGEB herkese hibe kredi vermemektedir. Üstelik hibe krediyi alabilmeniz için izlemeniz gereken çok sayıda adım vardır. Öncelikle KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, siz şirketinizi kurmadan ve ona para harcamadan size hibe kredi vermemektedir. Yani önce harcamanız sonra şirketi için harcadığınız parayı almanız gerekmektedir. KOSGEB 50 bin TL hibe kredi yani geri ödemesiz kredi vermekte ve 100 bin TL geri ödemeli kredi vermektedir. Bu 50.000 TL’yi önce siz şirket masrafı olarak harcıyorsunuz ve sonra KOSGEB’e başvurarak şirket için harcadığınız tutarın faturalarını göstererek hibe kredi almak için başvuru yapıyorsunuz. Yani size doğrudan hibe kredi verilmiyor. Bunun için başvuru tarihleri konusunda yazımızın devamında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

KOSGEB hibe kredi başvurusu yapmak için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almalı ve sonra bir iş planı çıkarmalısınız. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi her ilde farklı zamanlarda verilen eğitimlerdir. Devam zorunluluğu vardır. Bu eğitimleri aldıktan sonra iş planı hazırlamanız gerekir. Daha sonra girişimci sertifikanızı alırsınız. Bu aşamada şirketinizi kurmanız gerekir. Yani şirket kurma masraflarınızı cebinizden karşılamanız gerekir. Daha sonra şirket için gerekli harcamaları yaparsınız. Bu harcamaları yaparken harcamalarınızı gösteren faturaları saklamanız gerekir. Daha sonra bu faturaları KOSGEB’e vererek hibe kredi başvurusu yaparsınız. Bu aşamada size hibe kredi verileceğinin garantisi yoktur. Buna ancak heyet karar vermektedir.

KOSGEB hibe kredi başvurusu yapacaksanız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin ne zaman yapıldığını öğrenmelisiniz. Sizin bulunduğunuz ilde ve ilçede bir KOSGEB müdürlüğü varsa oraya başvurmanız gerekir. KOSGEB müdürlüğüne giderek bu başvuruların tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca KOSGEB’in resmî websitesi olan kosgeb.gov.tr‘den duyuruları takip edebilirsiniz. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi duyurularına bakarak sizin bulunduğunuz ilde ve ilçede başvuruların ne zaman başladığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak uygulamanız gereken en iyi yöntem KOSGEB müdürlüğü ile sürekli iletişimde olmaktır. Çünkü çoğu zaman başvuruların başladığı haberi websitesine ve yerel haber sitelerine düşmeden başvuru kontenjanı dolmaktadır. KOSGEB hibe kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin ve işletmelerin sayısı çok olduğundan başvurular başladığı gün bitebilmektedir Hemen ardından eğitimler başlamaktadır. Bu yüzden KOSGEB müdürlüğü ile her daim iletişim hâlinde olmanızda yarar vardır.

Aşağıda yakın tarihlerde başvuruları başlayacak olan uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin tarihleri yer almaktadır:

05 Ocak 2017 – İstanbul Boğaziçi

06 Ocak 2017 – Gaziantep

06 Ocak 2017 – Bilecik

07 Ocak 2017 – Erzincan

07 Ocak 2017 – İstanbul İkitelli

07 Ocak 2017 – Samsun

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir