KOSGEB 30 Bin HibeKOSGEB, kendi verdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nden mezun olan ve yeni iş kurmak isteyenlere 30.000 TL hibe veriyor. Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen bu hibe miktarını alabilmek için de bazı şartlar bulunuyor. Önceleri 27.000 TL olan hibe miktarı, genç girişimcileri de harekete geçirmek için 30.000 TL’ye çıkarıldı. KOSGEB, sıfırdan iş kurmak isteyenlerin yanı sıra, işini büyütmek isteyenlere de 48 ay vadeli 70.000 TL krediyi 2 yıl ödeme ertelemeli olarak veriyor. Böylece işini büyütmek isteyenler, 2 yıl boyunca herhangi bir ödeme yapmadan bu süreçte işini geliştirebilecek. Ekonomik ve sosyal alanda girişimcilere destek sağlamayı hedefleyen KOSGEB, bir nevi başlangıç sermayesi olarak girişimcilere 30 bin hibe desteği sağlıyor. Peki, her isteyen bu desteği alabiliyor mu? Hangi kriterlere sahip olmak gerekiyor ve şartlar neler?

Girişimci olmak için KOSGEB’e başvuruda bulunan adaylar için bir sınav yapılıyor. Sınavda başarılı olan kişiler yine KOSGEB’in hazırladığı eğitim programına katılıyor. Toplamda 70 saat olarak verilen Girişimcilik Destek Programı ile hedeflenen, girişimcilere iyi bir eğitim programı ile doğru bir iş planı hazırlamalarını sağlamak. Reel ortamda verilen bu eğitimin dışında artık elektronik ortamda da bu eğitim verilebilecek. KOSGEB 30 bin TL hibe olanağından yararlanmak isteyen kişilerin şu şartları sağlıyor olması beklenir;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • En az ilk okul mezunu olmak,
 • Yapılan sınavda başarılı olmak,
 • İş-Kur’a kayıtlı olmak,
 • İş kurmak istediği alanda geçerli bir belgesi olmak.

4 Yorum

 1. hasan

  Aralık 22, 2015 at 2:49 pm

  meslek lisesi bilgisayar mezunuyum mesleki belgelerim var kosgeb den yararlanabilirmiyim?

 2. eser

  Aralık 22, 2015 at 2:52 pm

  kosgeb suan geçerlimi basvuru yapsak ne zaman bilgilendiririz?

 3. yasin

  Aralık 22, 2015 at 2:55 pm

  kosgeb ın verdıgı 30 tl yi geri ödememiyormuyuz. yani simdi alsak bu parayı yarın istemesinler bizden

 4. tuğce

  Aralık 22, 2015 at 3:12 pm

  aslında denenebilir ne kaybederizki kosgeb sayesınde belki ilerdeki hayat standardımızı değiştirebiliriz.kendi işimizin patronu olmak varken neden başka insanların altında çalışalım..

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir