Konut Tapusu İle Kredi Çekme Başvurusu Nasıl Yapılır?


Konut Kredisi Almanın Şartları

Kredi notu düşük olduğu için kredi çekemeyenler ya da yüksek tutarlı kredi çekmek isteyen ancak aylık geliri yüksek olmadığı için kredi kullanamayan kişilerin tercih ettikleri bir kredi türü de ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmaktır. Konut tapusu ile kredi çekmek olarak ta bilinen bu yöntemde bankaya kredi karşılığı olarak bir taşınmazın tapusu teminat olarak gösterilir.

Ancak bu kredi türünde banka ihtiyaç kredisi dosya masrafları üzerine bir de ipotek masrafı ve ekspertiz masrafı eklediği için zorunlu kalınmadıkça  tercih edilmesi önerilmemektedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka öncelikle diğer kredi türlerini tercih etmeleri, ancak bu başvurularında kredi onayı alamamaları durumunda ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için form doldurmaları önerilir.

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin kimlik, adres ve gelir belgelerine ek olarak ipotek olarak göstereceği taşınmazın da tapusu gerekmektedir. Bu tapu kredi kullanmak isteyen kişiye ait olabileceği gibi rıza gösteren başka bir şahsa da ait olabilir. Yani ipotekli krediler için ipoteğin mutlaka kredi kullanmak isteyen kişiye ait olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

2 Yorum

  1. tevhik

    Aralık 22, 2015 at 12:45 pm

    Garanti bankasından acil kredi çekmem gerekiyor. Mevcut olan konutumun tapusunu kullanarak en kolay nasıl kredi alabilirim ?

  2. ipek

    Aralık 22, 2015 at 12:53 pm

    akbanka yeni kredi başvurusunda bulunacağım fakat konut tapusunun bu kredi onay sürecinde etkisi olurmu onu merak ediyorum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir