Konut Kredisinin Tamamını Alabilir Miyim?


Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ilgili kanunlar gereği belirli bir oranda peşinata sahip olmaları gerekir. Bu oran bankalar tarafından farklı olarak uygulanmakla beraber genel ortalama yüzde 20 ve yüzde 25 arasında değişmektedir. Yani örnek vermek gerekirse 100 bin liralık konut satın almak isteyen kişilerin en az 20 bin lira ya da 25 bin lira kadar nakit birikime sahip olmaları gerekir.

Ancak tamamına konut kredisi kullanılması da mümkündür. Konut kredisinin tamamı sadece kredi başvuru formu dolduran kişinin ikinci bir taşınmazı teminat olarak göstermesi ile mümkündür. Bilindiği üzere konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden banka bu kredi kullandırımına karşılık olarak satın almak istedikleri konutun tapusu üzerine ipotek koymaktadır.

Banka bu ipoteğe ek olarak başka bir ipotek daha alması durumunda tamamına konut kredisi kullanılmasına izin verir. Bu ikinci taşınmaz için ise kredi kullanmak isteyen kişinin kendi tapusunu göstermesi gerekmez. Yani rızası olan bir başka kişinin tapusunu ipotek göstermesi yeterlidir. Ancak bu durumda tamamına konut kredisi kullanılabilir, aksi durumlarda kişi mutlaka kendi nakit birikimi ile kredi kullanabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir