Konut Kredisinde Son Durum Ne?


Doların büyük bir hızla yükselmesi, Türkiye’nin yurt içinde terörle yurt dışında ise etrafını saran savaş tehdidi ile ateş çemberinde kalması ve global ekonomik gelişmeler ne yazık ki konut kredisi faiz oranları için olumsuzluklar oluşturmaya devam ediyor. Yaşanan gelişmeler kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin zorlanmasına neden olurken ev satın almak istiyorum diyen kişilerin bir kere daha düşünmesine neden oluyor. Peki, konut kredisinde son durum ne?

Ne yazık ki konut kredisi faiz oranları yükseliş eğilimini sürdürüyor. En son olarak Denizbank konut kredisi faiz oranları için artışa gideceği duyurarak kredi faiz oranları için yüzde 0.02 puanlık bir artışa gitmişti. Konut kredisi paketleri uzun vadeli krediler olduğu için bilindiği üzere yaşanan küçük faiz oranları artışları bile toplamda konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin büyük farklar ödemesine neden oluyor.

Konut kredisi faiz oranları 2016 yılının ilk yarısını bu şekilde tamamlayacak gibi görünüyor .Ancak yılın 7. ayı itibari ile sektörde başlayacak olan hareketlenmeye bağlı olarak konut kredisi faiz oranları 2016 yılının ikinci yarısında düşmeye başlayacak mı bunu ise gelecek zaman gösterecek. Terörün yaz dönemine kadar bitirilmesi, Suriye’de ki ateşkes ortamının sürekliliği ve savaşın sona ermesi ve hükümetin mali karnesi bunu belirleyecek en önemli etkenler.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir