Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu?


Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ikileme düşmelerine neden olan konulardan biride bankaların yapmak istedikleri hayat sigortalarıdır. Konut kredisinde hayat sigortası aslında yasal bir zorunluluk değildir ancak bankaların bu sigortayı yaptırmak istemeyen kişilere de kredi vermeme hakkı bulunmamaktadır.

Aslında konut kredisi hayat sigortası uygulaması hem bankanın hem de kredi kullanan kişinin lehine olan bir uygulamadır. Burada amaç konut kredisi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda bankanın alacağını tahsil etmesi vefat eden kişinin de mirasçılarının haklarının korunmasıdır. Çünkü konut kredisi kullanan kişinin ölümü durumunda hemen hayat sigortası poliçesi devreye sokulmakta ve kişinin kalan borcu bu poliçe üzerinden karşılanmaktadır.

Yabancı ülkelerin tümünde bir rutin olarak uygulanan hayat sigortası poliçeleri ne yazık ki ülkemizde gerektiği kadar önem göremezken konut sigortasında bile kişiler bu sigortayı yaptırmak istememektedir. Oysaki konut kredisinde hayat sigortası iptali yaptıran kişinin vefat etmesi durumunda kalan borcu tamamen mirasçıları üstlenir. Ülkemizde genelde erkeklerin daha yüksek aylık gelire sahip oldukları düşünülürse bu geride kalan ailesinin ödemekte zorlanacakları bir borç yükü ile karşı karşıya kalmalarına neden olur. Bu nedenle banka sizden bunu istemese dahi mutlaka konut kredisinde hayat sigortası mutlaka yaptırılmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir