Konut Kredisinde Borç Bitmeden Evi Satmak Mümkün Mü?


Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankaların istedikleri bazı kriterler bulunmaktadır. Uzun vadeli ve yüksek tutarlı krediler olduğu için konut kredisi onayı konusunda bankalar çok daha hassas davranmakta ve kredi istihbarat süreci daha detaylı olarak sürdürülmektedir. Konut kredisinin onaylanması durumunda banka kredi kullanılan konutun tapusu üzerine ipotek koyar.

Burada bankanın amacı borç ödenmezse kullandırmış olduğu kredi tutarının geri alınmasını sağlayabilmektir. Konutun tapusunun üzerine ipotek konması bankanın konutu istediği anda satma hakkının bulunduğunu gösterir. Peki, konut kredisinde borç bitmeden evi satmak mümkün müdür? Konut kredisinde tapunun üzerine ipotek konulması yasal olarak o konutun satılamayacağı anlamına gelmez.

Ancak konutu satın alan kişi için bu durum oldukça sakıncalıdır. Çünkü konutu satın almanız ipoteğin kalkması anlamına gelmez ki bu da bankanın alacağını tahsil edememesi durumunda konutu satma hakkının sürmesi anlamına gelir. Yani siz ipotekli bir konutu satın alarak bu konutun tutarını öderseniz ve bu kişi borcunu bankaya ödemez ise sizin para ödemeniz banka için hiçbir anlam ifade etmez ve bu konut satılarak banka kendi alacağını tahsil eder.

Bu nedenle ipotekli konut satın almak her zaman büyük bir risktir. Böyle durumlarda yapılması gereken özel bir protokol imzalanması ya da satın alınacak konut bedelinden ipotek konulan tutar kısmının bankaya yatırılarak önce ipoteğin kaldırılması ardından da tapu devrinin gerçekleştirilmesidir. Bu şekilde yapılan ipotekli konut satışı her 2 tarafından da bir zarar görmesini engeller ve karşılıklı hak kayıplarının yaşanmamasını garanti altına alır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir