Konut Kredisi Peşinat Oranı Ne Kadar?


Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin mutlaka belirli bir oranda nakit para birikimlerinin bulunması gerekir. Bunun en önemli nedeni bankaların konut kredisi için belirli bir oranda kredi kullandırması yani kanunlarla belirlenen konut kredisi peşinat oranı sınırının bulunmasıdır. Bu sınır bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber tamamına konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ise belirli şartları taşımaları gerekir.

Tamamına konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bunun için ikinci bir konutu teminat göstermeleri gerekir. Yani banka bunun için hemen yeni satın alacağınız konutun üstüne hem de göstereceğiniz ikinci bir taşınmaz tapusu üzerine ipotek koyar. Bu ikinci taşınmaz kredi kullanan kişinin üzerine olabileceği gibi bir akrabasına ya da tanıdığına da ait olabilir. Burada önemli olan taşınmazın tapu sahibinin ipotek için onay vermesidir.

Bunun haricinde olan durumlarda ise bankalar en fazla satın alınmak istenen konutun eksper tarafından belirlenen değerinin yüzde 70 oranında kredi kullandırır. Yani 100 bin liralık bir konut satın almak isteyen kişiler bu konut için en fazla 70 bin liraya kadar kredi kullanma hakkına sahiptir. Burada kredi kullanımın hesaplanacağı tutar kişinin beyanına dayanmaz ve bankanın belirleyeceği eksper tarafından biçilen değerdir. Yani siz konutu 150 bin liraya satın alsanız dahi eksper bu değeri 120 bin lira olarak belirleyebilir. Eksper tarafından yapılan değerlendirmede ki en büyük kriterler binanın yaşı, lokasyonu ve genel durumudur.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir