Konut Kredisi Neden Onaylanmaz?


Konut kredisi başvurusunun reddedilmesi konusu kişiye bağlı nedenler ve kredi kullanılmak istenen konuta ait nedenler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. En uzun vadeli krediler olarak öne çıkan konut kredilerinde bugün bankalar 20 sene vadeli konut kredisi başvurularını dahi kabul edebilmektedir. Yine konut kredilerinin tutarları da çok yüksektir. Bu nedenle konut kredisi istihbarat süreci çok daha detaylı bir şekilde yürütülür ve kredi reddi oranları çok daha yüksektir.

Konut kredisi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ortalaması bankalar için çok önemlidir. Kredi notu düşük olanlara kredi onayı verilmesi söz konusu olmayacağı gibi aynı zamanda kredi notu ortalamasının da belirli niteliklerle desteklenmesi gerekir. Örneğin konut kredisi başvuru formu doldurmak isteyen kişinin yüksek aylık gelire sahip olması, uzun yıllardır aynı iş yerinde çalışması, evli ise eşinin de yüksek kredi notunun olması ve eşinin de çalışıyor olması çok daha kolay bir şekilde konut kredisi onayı almalarını sağlar. Kişinin kredi notunun düşük olması, daha önce kara listeye girmiş olması gibi durumlarda kredi onayı alması mümkün değildir.

Buna ek olarak kredi başvurusunda bulunulmak istenen konutun mutlaka tamamlanmış olması gerekir. Yine konutun tapusu ve iskan belgesi bulunmalı, konutun yaşı belirli bir sınırın altında olmalı ve kredi kullanılmak istenen tutar ile ekspertiz raporu ile belirlenen tutar arasında orantı bulunması gerekir. Tüm bu şartları taşıyan kişilerin konut kredisi başvurusu için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra kredi süreci başlatılarak en geç 3 iş günü içerisinde kredi onayları verilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir