Konut Kredisi Kullanırken Neden Hayat Sigortası Yaptırmalıyım?


Konut kredisi kullanan kişiler gerek satın aldıkları konut bedelini ödemeleri gerektiği için gerekse de pek çok taşınma masrafı ile karşı karşıya kaldıkları için bu dönemde mümkün olan en az harcamayı gerçekleştirmek için hayat sigortası yaptırmamayı tercih etmektedir. Oysaki konut kredisi kullanırken hayat sigortası zorunlu olmamakla beraber krediyi kullanan kişinin bunu bir zorunluluk olarak görmesi gerekir.

Özellikle de uzun vadeli konut kredisi kullanan kişilerin bazı riskleri görerek yasal mirasçılarını koruyabilmek adına hayat sigortası yaptırması çok önemlidir. Bankalar konut kredisi kullandırımı karşılığında konutun tapusuna ipotek şerhi koydukları için borcun tahsil edilememesi durumunda konutu satma hakkına sahiptir. Bu nedenle bankanın hayat sigortasını zorunlu kılmak için hiçbir nedeni yoktur, çünkü banka borcu mutlaka tahsil etme gücüne sahiptir.

Ancak konut kredisi kullanan kişinin ölmesi halinde geriye kalan mirasçıları borcu mutlaka ödemek zorundadır. Oysaki ölen kişinin hayat sigortası yaptırması halinde hayat sigortası mirasçılar tarafından devreye sokulur ve sigorta şirketi hem bankaya kalan borcu öder hemde vefat eden kişinin şimdiye kadar ödemiş olduğu borç tutarını mirasçılara iade eder. Yani konut kredisi kullanan kişi hayat sigortası yaptırırsa sevdiklerini koruma altına almış olur. 10 yıl vadeli konut kredisi kullanan kişiler bu sürenin uzunluğunu göz önüne almalı, borcun süresi boyunca vefat edilmesi halinde geride kalan kişilerin bu borcu tek başlarına ödeyip ödeyemeyecekleri çok iyi şekilde düşünülmelidir. Yabancı ülkelerde herkesin yaptırdığı hayat sigortaları ne yazık ki ülkemizde gereksiz görülerek büyük zararlara uğranmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir