Konut Kredisi İle Nasıl Ev Alınır?

Yıllardır kira ödemekten, ev sahibi ile uğraşmaktan ya da belli periyotlarla taşınmaktan sıkıldıysanız, oturduğunuz evin kira bedelinin fazla olduğunu düşünüyorsanız, artık sizin de ev sahibi olma zamanınız geldi demektir. Hem ömrünüzün sonuna kadar çalışamazsınız değil mi? Bu durumda yaşlandığınızda da sizi garanti altına alacak, kira bedeline denk gelen bir rakam ile bir ev sahibi olabilirsiniz. […]


konut-kredisi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli


Yıllardır kira ödemekten, ev sahibi ile uğraşmaktan ya da belli periyotlarla taşınmaktan sıkıldıysanız, oturduğunuz evin kira bedelinin fazla olduğunu düşünüyorsanız, artık sizin de ev sahibi olma zamanınız geldi demektir. Hem ömrünüzün sonuna kadar çalışamazsınız değil mi? Bu durumda yaşlandığınızda da sizi garanti altına alacak, kira bedeline denk gelen bir rakam ile bir ev sahibi olabilirsiniz. Artık çok uygun ödeme seçenekleri ile ev sahibi olmak çok daha kolay. İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız, kira bedellerinin ne kadar yüksek olduğundan da haberdarsınız demektir. Evin bedeline oranla çok daha yüksek fiyatlarda olan kiralar, her ay oturduğunuz ev için havaya para saçmanıza neden oluyor; hele bir de merkezi semtlerde oturuyorsanız, kira bedelleri alıp başını gidiyor. Peki aynı bedeli bankaya ödeyerek kendi evinizin sahibi olmaya ne dersiniz? Elinizde bir miktar peşinat varsa, çok uzun vadelere bölünen ödeme planı ile siz de yeni bir ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyen tüketiciler için büyük bir fırsat. Peki konut kredisi ile nasıl ev alınır?

Öncelikle kredi araştırması yaparken ilk yapmanız gereken, bankaların kredi faiz oranları arasında karşılaştırma yapmak olacaktır. 120, hatta 240 aya varan vade seçenekleri ile yeni bir ev sahibi olabilirsiniz ancak yüksek faiz oranları ile çekeceğiniz kredi tutarının 3 katını geri ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yani konut kredisi almak istiyorsanız, bankaların faiz oranları konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz. Bankalardan konut kredisi çekebilmek için sahip olmanız gereken birkaç önemli kriter var. Bunlardan biri kredi notunuzdur. Bankalarla nasıl bir ilişkiniz olduğunu belirten kredi notunuzun yüksek olması, konut kredisinde düşük faiz imkanlarından yararlanmanıza da olanak sunar. Ayrıca orta riskli ve çok riskli gruptaysanız, konut kredisi almanız da zorlaşacaktır.

Bankaların konut kredilerine buradan ulaşabilirsiniz

Bununla birlikte, sahip olduğunuz peşinat tutarı da evi satın alabilmeniz için önemlidir. Evin değerinin %25’i oranında peşinata sahipseniz, konut kredisi ile ev almanız çok daha kolay olacak. Herhangi bir bankaya konut kredisi için başvurduğunuzda, size ilk soracakları şeylerden biri de ev halkının toplam geliridir. Evdeki çalışan sayısı, çalışan kişilerin maaş belgesi, ticaret yapıyorsanız vergi levhanız gibi, ailenize ait toplam gelirinizi beyan etmelisiniz; tabi bu beyanınızda eksik ya da yanlış bilgi olması durumunda başvurunuzun reddedileceğini de unutmayın. Bankaların büyük bir bölümü 120 ay vadeli konut kredisi veriyor. Aralarında bazıları da 240, hatta 360 aya yani toplamda 30 yıla varan vade seçenekleri ile ev sahibi olmanıza olanak sunuyor. Ancak, ödeyeceğiniz aylık kredi tutarları, hane/ev halkının gelirinin önemli bir bölümünü oluşturuyorsa, konut kredisi başvurunuzun reddedilme ihtimali artmaktadır. Bu nedenle konut kredisi başvurusu yaparken, ödeyebileceğiniz ve gelirinizi zorlamayacak bir vade seçeneğini tercih etmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir