Konut Kredisi İle İhtiyaç Kredisi Arasındaki Fark Nedir?


Konut satın almak isteyen kişiler konut kredisi kullanmak isterken pek çok kişi ise “konut kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki fark nedir?” sorusunu yöneltmektedir. Konut kredisi ile ihtiyaç kredisi paketleri arasındaki en büyük fark hiç tartışmasız vade süresidir. Konut kredisi paketlerinde 20 yıl vadeli kredi kullanımına izin verilirken ihtiyaç kredisi paketlerinde ise en uzun vade 36 aydır.

Yani konut kredileri son derece uzun vadeli krediler olurken ihtiyaç kredisi paketlerinde ise en uzun vade seçeneği olarak 36 ay ile sınırlama yapılmaktadır. Bu nedenle konut satın almak isteyen kişilerin ödeme zorluğu yaşamamaları adına mutlaka konut kredisi kullanmaları gerekir. Çünkü konut kredisinde vade uzun olduğu için taksit tutarı otomatik olarak düşer.

Yine konut kredisi faiz oranları çok daha düşüktür ve ihtiyaç kredisi faiz oranları karşısında çok daha avantajlıdır. Konut kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki fark olarak sayılabilecek bir diğer değişiklikte konut kredisinde bankanın kredi kullandırımı karşısında bir teminat istemesi ve satın alınacak konutun tapusu üzerine ipotek konmasıdır. Oysaki ihtiyaç kredilerinde teminat istenmez ve kefilsiz olarak kredi kullandırılır. Bunun nedeni ise konut kredilerinin çok daha yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler olmasıdır. Yine konut kredisinde talep edilen kredi tutar satın alınmak istenen konut değerinin yüzde yetmişi ile sınırlıyken ihtiyaç kredisinde bu sınırı belirleyen aylık gelir ve kredi notu ortalamasıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir