Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?


Konut kredileri gerek yüksek tutarlı gerekse de uzun vadeli krediler olmaları nedeni ile ne yazık ki çok daha zor kullanılan kredilerdir. Banka kredi kullandırımı karşılığından konut tapusu üzerine ipotek koyarak borcu tahsil edemediği durumlarda konutu satın alarak borcu tahsil etme hakkı kazanmasına rağmen yine de bu işlemlerle uğraşmamak adına kredi borcunu düzenli ödeyeceğinden emin olduğu kişilere kredi kullandırmayı tercih eder.

Burada bankanın baz aldığı en önemli veri hiç kuşkusuz kredi notu ortalamasıdır. Kredi notu yüksek olan kişilerin konut kredisi başvuruları hem çok kısa sürede onaylanmakta hem de konut kredisi faiz oranları daha avantajlı hale getirilmektedir. Tüm dünyada yaygın olarak uygulanan borcuna sadık kişilere daha düşük faizli kredi verilmesi ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamakta olup kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyen kişilere daha uygun kredi faiz oranları ile kredi kullandırılması pek çok banka tarafından hayata geçirilmektedir.

Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi notu puanı en az 1.300 seviyesinde olmalıdır. Kredi notu 1.700 ve üzeri olanlara ise kredi onayı çok daha kolay bir şekilde verilmektedir. Ancak burada kredi notu tek başına bir belirleyen değil daha ziyade kriterleri taşıyan kişilerin kredi onayı almalarını kolaylaştıran bir etkendir. Yüksek kredi notu ortalamasının yanı sıra ek olarak aylık belgelenebilir gelir istenmekte olup yine kredi taksit tutarı asla aylık belgelenebilir gelirin yarısını geçmemelidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir