Konut Kredisi Başvurum Neden Reddedildi?


Her ay kira ödemek yerine kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yöntem olan konut kredisi bankaların aynı zamanda en çok gelir elde ettikleri kredi türü olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle bankalar mümkün olduğunca çok kredi onayı vermek ister ancak burada önemli olan bankanın kredi geri dönüşü için hiçbir kuşku duymamasıdır. Peki, konut kredisi başvurusu neden reddedilir?

Konut kredisi reddi nedenleri krediyi kullanmak isteyen kişiye ve kredi kullanılmak istenen konuta bağlı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notunun düşük olması, aylık gelirinin kredi aylık ödeme tutarını karşılayamaması en çok rastlanan kredi reddi nedenleri arasında yer alır. Özellikle de kişinin kredi notu ortalaması ne kadar yüksek olursa olsun kullanmak istediği kredi tutarının aylık gelirinin yarısını aşmaması gerekir.

Yani kişinin aylık geliri 2 bin lira ise en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredi başvuruları kabul edilir. Burada bankanın amacı kişinin ödeme güçlüğü yaşamasını engellemek ve konut kredisi ödemelerini sorunsuz bir şekilde tahsil edebilmektir. Konut kredisi için bankalar konutun ekspertiz tarafından belirlenen değerinin yüzde 70 oranında kredi kullanımına izin vermektedir. Yani konutun sizin tarafınızdan satın alınan değeri değil ekspertiz değeri temel alınır ki çoğu zaman bu tutar gerçek değerin bile altında çıkar. Yine konutun tapusunun olmaması ve kişinin gerekli peşinata sahip olması gibi durumlarda da kredi reddi kararı çıkar.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir