Konut Kredisi Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?


Kiradan kurtulmak ya da konut yatırımı yapmak amacı ile konut satın almak isteyen kişilerin ilk tercihleri konut kredisi kullanmak olmaktadır. Bankaların 20 yıl vadeli konut kredisi kullandırması gerçekten kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilere uygun koşulları sağlarken aynı zamanda konut satın almak için yeteri kadar nakit birikimi olmayan kişilerin de bu hayallerine kavuşmalarını sağlamaktadır.

Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin dikkat etmeleri gereken ilk konu satın alacakları konutun tamamı için kredi kullanamayacakları için belirli bir nakit birikimine sahip olmaları gerektiğidir. Örneğin 100 bin liralık bir konutu satın almak isteyen kişilerin en az 30 bin lira nakit birikimi bulunması gerekir. Tabi burada önemli olan bir diğer noktada bu değerin banka tarafından belirleneceğidir. Yani burada konut değeri için sizin beyanınız geçerli değildir. Bu bedeli bankanın anlaşmalı olduğu ekspertiz firması yapacağı eksper çalışması sonrasında belirleyecektir.

Bu aşamadan sonra konut kredisi kullanmak isteyen kişi satın almak istediği konutun tapusu ve kimlik belgesi ile konut kredisi kullanmak istediği banka şubesini ziyaret etmelidir. Ancak bundan önce konut kredisi karşılaştırma işlemi ile en uygun konut kredisi veren banka belirlenmeli ve başvuru bu bankaya yapılmalıdır. Konut kredisi başvurusunda krediyi kullanmak isteyen kişinin gelir ve adres belgeleri de talep edilebilmektedir. Banka başvuruyu değerlendirme aşamasına ilk olarak konut kredisi ekspertiz işlemi ile başlar ki bunun içinde müşterisinden konut kredisi ekspertiz ücreti tahsil ederek başlar. Gerek konut gerekse de kredi başvuru formu dolduran kişinin uygunluğu onaylanırsa kredi kullandırım süreci tamamlanır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir