KKB Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?


Kredi Kayıt Bürosu bankalar tarafından ortak kurulan bir platformdur. Bu platformun amacı bankaların kredi başvurusunda bulunan müşterileri hakkında detaylı bilgi edinmek istemesidir. Geçmiş dönemde bankalar kredi başvurusunda bulunurken Merkez Bankası tarafından oluşturulan kara liste adı verilen özel bir listeden yararlanırken günümüzde artık KKB risk raporu daha etkin şekilde kullanılmaktadır.

Bunun en önemli nedeni kara liste affı ile dönemsel olarak Merkez Bankasının borcunu ödemeyen kişilerin isimlerini temizlemesidir. Ancak KKB listesine giren kişilerin isimleri kesinlikle silinmez. Yani kara listeye girdiği için ismi KKB listesine yazılan kişi kara liste affı çıksa dahi kredi kayıt bürosu listesinden silinmez. Bu nedenle kara listede olanlara kredi kullanım yolu tamamen kapatılır. Bunun asıl nedeni bankanın müşterilerini borçlarını ödemeye zorlamak istemeleridir.

Bilindiği üzere yapılan yasal düzenlemeler ile bankaların müşterilerine borçlarını ödememeleri halinde uygulayabilecekleri yasal yaptırımlar son derece hafifletilmiştir. Bu nedenle bankalar kara liste adı verilen uygulama ile müşterilerine borçlarını ödeme konusunda baskı yapmaya çalışmaktadır. Yani bankalar kesinlikle kara listede olanlara kredi vermemekte ve bu sayede müşterilerini kara listeye girmemek adına mutlaka borçlarını ödemeye zorlamaya çalışmaktadır. Günümüzde en kolay kredi veren bankalar dahi kara listeye giren kişilere kredi verme konusunda isteksiz davranmakta ve kara liste affı ile bu listeden çıkmış olsalar dahi sadece ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi gibi hem daha yüksek faiz oranları ile kullandırılan hem de kredinin geri dönüşü kesinleşen kredileri kullandırmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir