Kira Yerine Konut Kredisi Ödeyerek Kendi Evinizi Alın


Bankaların konut kredisi kampanyaları her geçen gün artarken konut kredisi faiz oranları her ne kadar yükselmiş olsa da günümüzde yine de kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Özellikle de 240 ay vadeli konut kredisi kampanyaları ile vade açılarak daha az konut kredisi taksiti ödenmesi sağlanıyor. Örnek vermek gerekirse 100 bin lira konut kredisi kullanan kişiler ödeme için 20 yıl vadeli konut kredisi kullanmak isterlerse ödemeleri sadece yaklaşık bin 300 lira oluyor.

Büyük şehirlerde 3+1 daire kiralarının da bu tutarlara yakın olması sayesinde gerçekten kira öder gibi ev sahibi olma şansınız bulunuyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tek nokta bankanın yüzde 75 oranında kredi kullandırdığı. Yani değeri 100 bin lira olan bir konut satın almak isteyen kişilere banka 75 bin lira konut kredisi kullandırmakta olup geri kalan tutarın konutu satın almak isteyen kişinin nakit para birikimi ile karşılanması gerekir.

Tamamına konut kredisi kullanılması mümkün olup bunun için ise hem bankanın kredi kullandırdığı konutun hem de bir ikinci konutun tapusunun ipotek olarak verilmesi gerekir. Yani banka hem kredi kullanarak satın almak istediğiniz konutun tapusu üzerine ipotek koyar hem de sizden bir başka konutun daha tapusunu ipotek olarak göstermenizi talep eder. Bu tip kredileri kullanan kişilerin 2 kere ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve ipotek kaldırma ücreti ödemesi gerektiği için daha fazla masraf söz konusu olmaktadır. Bu nedenle çok mecbur kalınmadıkça tamamına konut kredisi paketi tercih edilmemelidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir